Blue Australorp Tavuk Özellikleri ve Fiyatları

Blue Australorp Tavuk Özellikleri nelerdir? Blue Australorp Tavuk Yumurta Verir mi? Blue Australorp Horoz Fiyatları, ve tüm detayları makalemizde!

Blue Australorp Tavuk Özellikleri
Blue Australorp Tavuk Özellikleri

Blue Australorp tavuğu popüler olan tavuk türlerinden biridir. Bu tavuk ırkı Avustralya kökenlidir ve yumurta verimleri oldukça yüksektir. Blue Australorp tavuğu 1920 yılı içerisinde yumurtlama rekorunu kırarak dünyada popüler bir ırk haline dönüşmüştür. Blue Australorp tavuklarının Amerika başta olmak üzere dünyada en çok rağbet gören rengi mavidir. Bu tür özellikle yumurta tavukçuluğu ile uğraşan işletmeler ve kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Beslenmesi ve bakımı oldukça kolaydır.

Blue Australorp tavuklarının standart ve bantam olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Türleri ile birlikte farklı renklere de sahiptir. Avustralya bu tavuklar için mavi, siyah ve beyaz renkler olduğunu belirlemiştir. Bu renkler arasında ise mavi renkli tavuklar oldukça popülerdir. Yumurta üretiminde oldukça başarılı olan bu tür çiftlik yaşamına kolay şekilde uyum sağlar.

Blue Australorp Tavuk Özellikleri Nelerdir?

Blue Australorp tavuk ırkı pek çok farklı özelliği ile üreticilerin dikkatini üzerine toplamaktadır. Yumurta veriminin oldukça yüksek olması ve kolay bakım şartları nedeniyle oldukça popülerdir. Bu tavuk cinsinin sahip olduğu diğer özellikler ise şu şekildedir:

 • Bu tavuk cinsi 5 yıllık bir süreç içerisinde maksimum düzeyde yumurta üretir.
 • 7 yıllık süreçte yumurta verimleri üzerinde önemli bir azalma görülmez.
 • Blue Australorp tavuklarının en önemli özelliklerinden birisi verimin sürekli olmasıdır.
 • Bakım şartları iyi olduğunda 250 yumurtanın üzerinde yıllık üretim yapar.
 • Genellikle uysal ve sakin bir yapıdadır.
 • Bu tavukların ağırlığı 3.7 – 4.2 kg aralığında değişkenlik gösterir.

  İlginizi Çekebilir : Sahibinden Borç Para Nasıl Alınır? 2022

Bu özelliklere sahip olan bu tavuk ırkı yumurta üretimi için oldukça avantajlıdır. Özellikle bakım şartları iyileştirildiğinde ve beslenmeleri düzenlendiğinde verimleri daha da yükselecektir. Blue Australorp cinsinin safkan olması nedeniyle verimleri oldukça yüksek olmuştur.

Blue Australorp Tavuk Yumurta Verir mi?

Blue Australorp Tavuk Yumurta Verir mi
Blue Australorp Tavuk Yumurta Verir mi

Blue Australorp tavuk ırkı yumurta verimi en yüksek tavuk ırklarından biridir. Özellikle çiftlik ve yumurta üretimi yapan kişiler tarafından bu cins tavuklar önemli gözdeler olarak bilinmektedir. Bakım verenlerin titiz davranması ve tavuğun özelliklerine uygun koşullar oluşturulması sayesinde verim oldukça yüksek olacaktır. Bu tavuklar ihmal edilmediği zaman uzun yıllar boyunca verimde hiç düşüş yaşanmadan yumurta üretimi yapar. Bu cins tavukların yumurta verimini artırmak için şu noktalara dikkat edilmesi gerekir:

 • Blue Australorp dahil edildiği kimselerin sürekli olarak temiz olması gerekir. Tavuğun ve yumurtaların sağlığı için temizlik koşulları oldukça önemlidir.
 • Bu tavukların kümesleri için uygun havalandırma koşulları ve ışıklandırma sağlanmalıdır. Havalandırma ve ışık özellikleri yumurta verimini oldukça etkiler.
 • Blue Australorp beslenirken 6 ya 7 kez besleme yapılması önerilir.
 • Tüy dökülmelerini engellemek ve genel tavuk sağlığını korumak için vitamin destekleri kullanılmalıdır.
 • Tavukların yaşam alanlarının güneş ışığı, yağmur, kar gibi tüm olumsuz koşullara karşı korunaklı olması gerekmektedir.
 • Bu ırk tavuklar yeni alanlara kolay adapte olsa da değişiklikler yapılmaması önerilmektedir.

Tüm bu özelliklere dikkat edildiğinde Blue Australorp ırkı yumurta verimini en üst düzeyde gerçekleştirecektir. İyi bakım şartları sayesinde haftada 5 açık kahverengi renkli yumurta alınması olasıdır. Özellikle tavuk endüstrisi tarafından optimum koşullar oluştuğunda bu sayı artırılabilmektedir.

Blue Australorp Tavuklarının Mizaç ve Görünümleri Nasıldır?

Blue Australorp Tavuklarının Mizaç ve Görünümleri
Blue Australorp Tavuklarının Mizaç ve Görünümleri

Blue Australorp ırkı tavuklarının renkleri üzerinde farklı standartlar belirlenmiştir. Amerika’da, Avustralya’da ve Güney Afrika’da farklı renk kabulleri söz konusudur. Bu tavuk ırkı sahip olduğu renklerle birlikte sık ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Görünüm olarak büyük bir yapıda ve ağırdır. Ağır ancak yumuşak tüylere sahip bir yapısı nedeniyle İngiliz kuşu şeklinde sınıflandırılır. Bu cins tavukların kuyrukları yüksektir ve dik bir görünümleri vardır. Sağlam ve dolu bir gövde yapısına sahiptir. Bu tavuklarının kulak memeleri ve tarakları yalnızca kırmızı renktedir. Tavuğun tarakları dik bir şekilde durmalı ve yediden çok nokta bulundurmamalıdır.

Tavuğun bacakları tüylerinden daha temiz özellikte olmalı ve siyah ya da mavi renklerde olmalıdır. Tavuğun her bir ayağında dört adet ayak parmağı bulunmalı ve ayağın altında yer alacak cilt yapısı vücut derisi gibi beyaz renkli olmalıdır. Tavuğun gözleri siyah ve gaga rengi ise karanlık olmalıdır. Bu kuşlar standart büyüklük özelliklerine sahip olmalarına karşın oldukça ağırdır. Horozlar 4.5 kg civarında, tavuklar ise 3.6 kg civarındadır.

Tüm renkleri ile Blue Australorp tavukları parlak bir tüy özeliği ile hareket eder. Diğer tavuklar arasında parlaklığı ve ışıltısı ile dikkatleri üzerine çeker. Yürürken görkemli ve kendinden emin bir şekilde hareket eder. Bu tavuklar sıkışık bir düzende çok rahatsızlık duymazken açık alanda gezmeyi ve dolaşmayı çok sever. Bu nedenle serbest bir şekilde hareket edebilecekleri ortamlar oluşturmak daha yararlı olacaktır. Özellikle yumurta verimini artırmada ortam düzenlemeleri oldukça önemlidir.

Bu tavuklar başlangıçta biraz çekingen ya da ürkek şekilde davranabilir. Ancak Blue Australorp uyum yeteneği sayesinde kolaylıkla yeni alanına adapte olacaktır. Arkadaşça ve sevimli bir mizaç özelliği taşırlar. Bu tavuklar sakın yapıları nedeniyle çiftlik içinde sorunlar yaratmaz. Genellikle de saldırgan tavırlar göstermez. Bakımı, beslemesi ve harekete geçirmesi oldukça kolay olan bir tavuk ırkıdır.

Blue Australorp Horoz ve Tavuk Fiyatları 2022

Blue Australorp Horoz Fiyatları
Blue Australorp Horoz Fiyatları

Blue Australorp horoz fiyatları pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle horozların bodur ve normal yapıda olması fiyatları belirlemedeki en önemli faktörlerden birisidir. Ülkemizde bu cinsin yumurta veriminin oldukça yüksek olması ve kolay bakımı nedeniyle satışı oldukça yoğundur. Pek çok kişi de horoz ve tavuk ile birlikte kuluçkalık yumurta ve civciv satışı da yapmaktadır.

Saf kan bir Australorp tavuk 200 TL civarında satılırken horozlar 250 TL ve üzerinde satışa sunulur. Bu ırkın kuluçkalık yumurtaları ise ortalama 8-10 TL civarından alıcı bulur. Bir çiftlik ya da işletme kuracağınız zaman Australorp ırkı civcivleri için 25-30 TL civarında satış gerçekleştirilmektedir. Bu fiyatlardan alınacak olan tavuk ve horozlar çok kısa sürede verimleri sayesinde önemli avantajlar sağlayacaktır. 2022 yılı içerisinde tavuk ve horoz fiyatları ciddi oranda artış göstermiştir. Bu artışlar Blue Australorp horoz ve tavukları özelinde devam edecek gibi görünmektedir.

Blue Australorp tavuk ırkı bakımı ve beslenmesi oldukça kolay olduğundan ekstra masraflar oluşturmayacaktır. Bununla birlikte tavukların bulunduğu ortamın düzenlenmesi ve temizlenmesi gibi detaylar hastalıklara karşı koruyucu olacaktır. Olumsuz hava koşulları ve çiftlik hastalıklarına karşı önlem alındığında tavuk ırkının verimi artacağı gibi ek masraflarınız da oluşmaz.


Yorum yapın