Brakel Tavuk Irkı Özellikleri Fiyatları 2022

Brakel tavuk ırkı Avrupa’daki en eski kümes hayvanlarından biridir. Verimli bir tür olması nedeniyle Belçika’da 1416 yılındaki tarihinden bugüne kadar ulaşabilmiştir. Brakel ırkı Campine tavuklarla oldukça benzer özellikler gösterir. Özellikle dişileri birbirine çok benzerken tüy özellikleri ve ağırlıkları birbirinden farklı olabilmektedir. Geçmiş zamanlarda Brakel Tavuklarının iki türü bulunmaktayken günümüzde melez Brakel ortaya çıkmıştır ve farklı türler ortadan kalkmıştır.

Brakel ırkı Çiftlik Tavuğu ile Gri Boyun olmak üzere iki farklı şekilde adlandırılmaktadır. Bu tavuk cinsi yetiştiriciler tarafından iki farklı amaçla beslenir. İsmini Belçika’daki Brakel bölgesinden alan ırk, neredeyse her büyük ve küçük alanda bulunan tavuk cinslerinden birisiydi. Özellikle tavuk etinin özellikleri ve yumurta üretimi için sıklıkla tercih edilmekteydi. Bu özellikleri ile oldukça popüler ve gündemde olan bu tavuklar İkinci Dünya Savaşı döneminde sayıları azalmış olsa da günümüzde sayıları oldukça fazladır. Tavuklar arasında tüy ve kanat yapıları arasında nadir de olsa küçük farklılıklar bulunmaktadır.

Brakel Tavuk Irk Bilgisi ve Özellikleri Nelerdir?

Brakel Tavuk Irkı Özellikleri
Brakel Tavuk Irkı Özellikleri

Brakel tavuk ırkı özellikle horozunun parlak renkleri ve özelikleri ile öne çıkmaktadır. Tavuk ırkı genel anlamda parlak bir tüy yapısına sahiptir. Tavuklar da genellikle parlak renkli ve ortalama büyüklüktedir. Geçmişte iki farklı özelliğe sahip Brakel cinsi tavuklar bulunsa da günümüzde yalnızca bir tane özellik gösteren tavuklar vardır. Geçmişteki faydaları nedeniyle günümüze kadar bu tür ulaşmıştır.

Brakel tavuk ırkının özellikleri içerisinde boyunları tek bir renk özelliğine sahiptir. Tüyleri ise şerit bir bant görünümdedir. Tavukların kulak memeleri tek tarak yapısına sahip ve beyaz renktedir. Kulak memesi tarakları ve yanaklar horoz ve tavuklarda ortak olarak kırmızı renklidir. Bu tavuklar arasında renk olarak pek çok farklı durum söz konusudur. Ancak en yaygın olanları gümüş ve altın renklerine sahip olan tavuklardır. Brakel tavuk ırkı horozlarında ağırlık değerleri 2 ile 2.5 kg aralığında, tavuklarda ise 1.8 ile 2.2 kg aralığında değişir. Standart özelliğe sahip olan tavuk ve horozlarda ölçü 18 mm ve 16 mm değerleridir.

Bu tavuklar için en önemli konulardan birisi yüksek yumurta verimine sahip olmalarıdır. Yıl içerisinde yaklaşık olarak 200 ve üzeri yumurta üretimi yapar. Yumurta rengi ise beyazdır. Bu tavuklar doğru ortamlar içerisinde beslenmeleri ve hastalıklarının olmaması gibi durumlar karşısında maksimum yumurta verimi elde ederler. Bunun yanında optimum oluşturulmadığı durumlarda verim oldukça düşer. Brakel cinsi tavuklar yetiştiriciler tarafından yumurta için beslenme de et özellikleri de oldukça iyidir.

Brakel Tavuğun Davranış ve Mizaç Özellikleri Nedir?

Brakel Tavuğun Davranış ve Mizaç Özellikleri Nedir?
Brakel Tavuğun Davranış ve Mizaç Özellikleri Nedir?

Brakel tavukları özellikleri nedeniyle dayanıklılık özellikleri oldukça fazladır. Farklı ortam koşullarına ve iklim bölgelerine iyi bir şekilde uyum sağlar. Brakel cinsi iyi bir toplayıcı özelliktedir. Yemle beslendiği durumlarda da verimi yüksekken bağımsız olarak gezinmesi ve böcek, tohum, solucan, yeşillik ve diğer gıdalarla beslenerek maksimum verime ulaşabilir.

Bu tavukların uçma ve hareket etme yetenekleri üst düzeydedir. Özelikle açık alanlar içerisinde hareket etmesinin sağlanması oldukça önemlidir. Bununla birlikte sahip olduğu özellikleri nedeniyle doğal yemle beslendiğinde bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sebeple de yapay yem Brakel cinsi tavuklar içerisinde tercih edilir.

Bu tavuklar genel anlamda saldırgan olmayan ve sakin bir mizaç özelliğine sahiptir. Ancak diğer tavuklar ve canlılar tarafından zorbalığa maruz kaldığı durumlarda öfkeli davranışlar gösterebilir. Bununla birlikte kolay bir şekilde ortama adapte olarak diğer tavuklarla birlikte hareket eder. Brakel tavukları aynı kümes içerisinde genellikle bir sorun yaşamadan rahat bir şekilde beslenme özelliklerine sahiptir. Özellikle farklı koşullara uyum yetenekleri nedeniyle tercih sebebi haline gelmiştir.

Brakel Tavuk Fiyatları

Brakel tavukları arasında oluşacak farklı durumlar nedeniyle fiyatları da değişmektedir. Özellikle 2022 yılında yem fiyatlarının iki üç kat değerlenmesi, tavuk besleme ve kümes ihtiyaçları nedeniyle tavuk fiyatları da ciddi bir artış göstermiştir. Brakel tavukları yetiştirmek isteyenlerin civciv ve yumurta edinerek başlamaları katkı sağlayacaktır. Ancak yetişkin horoz ve tavuklar daha maliyetli olmasına rağmen yetiştirme, büyütme ve geliştirme aşamaları olmayacaktır.

Brakel tavuk fiyatları tavuğun genel özellikleri, ağırlığı ve potansiyellerine göre değişebilir. Brakel tavuk fiyatları 150-200 civarı değişmekle birlikte bu oran artış gösterecektir. Özellikle günümüzde artan yem fiyatları ve maliyetler nedeniyle fiyatlar sıklıkla değişebilir. Brakel tavuk civcivleri ise 50-100 TL arasında değişir. Kuluçkalık yumurta fiyatları ise genellikle 30 TL civarındadır. Sahibinden sitesi üzerinden detaylı satış fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Silver Brakel Tavuk Özellikleri

Silver Brakel Tavuk ırkı özellikleri nedeniyle tercih edilen ve kümeslerde yer alan tavuklardan biridir. Ancak günümüzde sayıları biraz azalmıştır. Özellikle 1800’lü yıllardan sonra Avrupa’da çok yaygın olan bir türken günümüzde pek çok tür olmasıyla birlikte azalmış olması doğaldır.

Silver Brakel Tavuk Özellikleri
Silver Brakel Tavuk ırkı Özellikleri

Silver brakel tavuk şu özelliklere sahiptir:

  • Eski Belçika tavuk ırklarından biridir.
  • Silver brakel tavuklar özellikle grili beyazlı bir renge sahiptir.
  • Tavukların gagaları güçlü ve büyüktür.
  • Kanat yapısı oldukça güçlü ve dayanıklıdır.
  • Kısa kuyruk yapısı taşıdığı temel görünümü yansıtır.
  • Eti oldukça lezzetli bir yapıdadır.
  • Yiyecek bulma yetenekleri oldukça yüksektir.
  • Orta boylu tavuk ırkları arasında yer alır.
  • Blue Australorp Tavuk Özellikleri

Bu özellikleri nedeniyle silver brakel tavuk ırkı yetiştiriciler tarafından tercih edilebilir.

Yorum yapın