Çek Kıran Yerler – Bankalar ve Kuruluşlar

Çek Kıran Yerler, Komisyonsuz çek kıran kurum ve kuruluşlar, En uygun çek kıran firmalar, Çek kıran yerler yasal olmayan kişi ve kuruluşlar, Bu yazımızda çek nasıl kırılır, çek kıran yerler ve çık kıran bankalar ile az faiz-masrafla Çek kırabilmek için neler yapılır, hangi faktöring firmalarına gidilir gibi sorular üzerinde duracağız.

2021 yılı ortasında dolar kurlarındaki artışlarla beraber, 2022 yılının özellikle esnaflar için zor geçeceği belli olmuştu. Sadece esnaflar değil tüm ülke etkilendi. Üretici için maliyet arttı, alıcı için alım gücü düştü. Krizin kendini iyiden iyiye hissettirdiği zor zamanlarda çekler imdada yetişir gibi göründü. Fakat birçok çekin karşılıksız çıkması ve vadesinde ödenememesi durumları çoğunluk kazanmaya başladı.

Acil nakit ihtiyacından dolayı elindeki çek bulunduran kişiler belirli komisyon karşılığında yasal ve yasal olmayan yerlere çek kırdırmakta ve kırılan çek karşılığında nakit ihtiyaçlarını görebilmektedirler. Çek kırdırılırken dikkat dilecek iki önemli nokta vardır. 1.si bu tarz çeklerin yasal hallerde bozulması e 2. Si ise en düşük masraf-komisyon ile çeki bozdurulabilmek. Şimdi bu konuları tek tek inceleyelim.

Yasal Çek Kıran Yerler – Faktöring Firmaları – Bankalar

Yasal Çek Kıran Yerler - Faktöring Firmaları - Bankalar
Yasal Çek Kıran Yerler – Faktöring Firmaları – Bankalar

Ne olursa olsun bankacılık veya para işlemlerinde gayri resmi olan kuruluşları tercih etmemek lazım. Zaman zaman daha düşük komisyon alacağını iddia etseler de ilerleyen zamanlarda işe hesapta olmayan durumlar karıştığında işin içinden çıkılması için daha fazla masraf yapılabiliyor. Dolayısı ile çek kırdıran resmi yerlere başvuru yapmak gereklidir. Bunun için iki önemli kuruluş vardır. 1. si Faktöring firmaları ve 2. si de bankalar. Hatta çek kırma için banka ve faktöring kuruluşları genellikle birbirine bağlıdır.

Birçok kuruluşun 2022 yılında çek kırdırma oranları benzer olsalar da minimal farklılık da gösterebilmektedir. Garanti bankası, TEB,  Akbank, QNB gibi birçok banka ve Yaşar Faktöring, Lider Faktöring, Garanti Faktöring gibi bir çok kuruluş çek kırmaktadır. En doğru sonuçlar için banka ve faktöring şirketinin bizzat kendisine başvurarak Güncel Çek kırma oranını almakta fayda vardır. Kendi internet sayfalarında dahi vermiş oldukları oranlardan zaman zaman şaşabilmektedirler.

Düşük Komisyon-Oran ile Çekin Bozdurulabilmesi

Çek bozdurulurken masrafın az olması için birkaç faktör ortaya çıkmaktadır. Çekin vade süresi: çekin vade süresi ne kadar uzun ise kırdıracağınız kuruluş sizden o kadar çok masraf alacaktır. Çek kırdırmaya giderken bu konuyu bilerek gitmek ve pazarlığı sıkı tutmak –ta fayda olur.
KrediLogo
Çek yazanın Risk Durumu: çeki yazan kişinin risk durumu yüksek ise banka kendine fazladan risk aldığını iddia ederek masrafınızı yükseltecektir. Fakat çeki yazan kişi-kurumu siz tanımıyor iseniz yapabileceğiniz pek fala bir durum da bulunmamaktadır. Yapılacak en doğru hareket çeki alırken yazanı kısaca araştırmaktır. Fakat bu yöntem de zaman zaman kolay olamamaktadır.

Çek Bozdurmada Yasal olmayan Kişi – Kuruluşlar:

Çek Bozdurmada Yasal olmayan Kişi - Kuruluşlar
Çek Bozdurmada Yasal olmayan Kişi – Kuruluşlar

Faturasız çek kıran yerler, yasal olmayan kurumlardır ve yasal olarak çalışmayabilirler. Her zaman dikkatli olmakta fayda vardır.

Öncellikle elinde çek olan kişi belirli oranlar karşılığında illerinde bulunan ve piyasada adı çıkmış Kuyumculara başvurmaktadır. Yasal olmayan olayları tasvip etmemekle beraber en azından bilinirliği olan kuyumcular ile işlem yapabilirsiniz.

Bir diğer çek kıran kişiler ise tefecilerdir. Kesinlikle başvurmamanızı öneririz.

Diğer bir bozduracağınız kişi gurubu bizim sitemiz gibi birçok finans sitesine yorum bırakan kişilerdir. Gerçekten yardımcı olanlar olduğu gibi %95i de sahtekardır. Dolayısı ile bu tiplere çak kırdırmamanızı şiddetle öneririz.

Çek Bozdurma Komisyon Oranları:

Birçok yerde düşük komisyon ile çek kıran yerlerden bahsedilir. Çoğunun içi boştur zira kimse bu tarz yer yada kişilerin ismini ulu-orta vermez. Zaten 2109 yılında da düşük komisyonla çek kırdırmak da çok zordur. Bankaların oranları yaklaşık %5-8 civarındadır. Bazı faktöring kuruluşlarının ise %4-5 civarında olduğu rivayet edilse de anlık değişimlerde olmaktadır. Şu sıralar ülkemizde faaliyet gösteren Çin banaksı ICBC yüzde 5 gibi bir oran ile çek bozdurmakta olduğu rivayet edilmektedir; ilgilenenlerin araştırmalarında muhakkak fayda olacaktır.

Piyasaların çalkalanmasıyla nakit para daha kıymetli bir hal aldı. Herkesin 5 tl si dahi kıymetli. O yüzden çok iyi araştırma yapılmalı. Sadece tek bankaya veya kuruluşa çek kırdırmakla alakalı danışılmamalı, birçok kuruluşa başvurulmalı ve bilgi alınmalıdır. Zaten birçok esnaf ve Kobi ile bireysel danışmanı olan bankalar vardır. Çek kırmada sürede çok önemli olduğundan banka danışmanlarından gerekirse telefon ile aranarak destek alınmalıdır.

Yorum yapın