Ev İpoteği ile Kredi Nasıl Alınır?

Ev İpoteği ile Kredi Nasıl Alınır? Bankalar kredi kullanımı için pek çok farklı şart belirlemiştir. Kredi kullanmak için en önemli şartlardan birisi düzenli bir gelir olduğunu gösteren belgelere sahip olmaktır. Bunun dışında kredinin aylık ödemeleri gelirinizle orantılı olmalıdır. Bu nedenlerle bankaların kredi şartlarını karşılamayan kişiler ev ipoteği ile kredi alma gibi yöntemleri tercih etmektedir.

İpotekli kredi veren bankalar taşınır ya da taşınmaz mallar üzerinden müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır. İpotek işlemleri için müşterinin üzerine kayıtlı olan ve kredi miktarını karşılayabilecek mallar tercih edilir.

Kendi Evimi İpotek Edip Kredi Almak İstiyorum

Bankalar kredi vermek amacıyla kişilerin ev, araba ya da arsa gibi pek çok malı üzerine ipotek koyabilmektedir. Bankalar ev ipoteği ile kredi alma gibi durumlarda eviniz bankanın gözetimi altına girmiş olur. Böylelikle de krediyle ilgili yaşanan sorunlarda bankaya evi haczetmeyle ilgili yetki verilmiş olmaktadır. Ev ipoteği yapıldığı zaman bankalar herhangi bir işlemle ilgili kişilere izin vermez. Bu durum özellikle bankaların kendilerini korumaları amacıyla yapılır.
KrediLogo

Bireylerin pek çoğu kredi notları düşük olduğundan kendi evimi ipotek edip kredi almak istiyorum gibi konuları araştırır. Ev ipoteği yaptırmada evin durumu ve kredi miktarı genel belirleyicilerdir. İpotek işlemi öncesinde evin kontrolü eksper tarafından yapılır. Eksper raporunun olumlu olması sonrasına kredi için onay verilebilir. Eksper işlemleri için doğan masrafları da müşteri karşılamaktadır. Eksper ücreti bankalar arasında küçük değişiklikler göstermekle birlikte 1000-1400 TL aralığında değişmektedir.

Kişiler ev ipoteği ile kredi almak istediklerinde pek çok banka malın ekspertiz raporu dışında bir kefil de istemektedir. Genellikle kefillerin düzenli geliri olan kişiler olması bankalar tarafından tercih edilir.

Kendi Evimi İpotek Edip Kredi Almak İstiyorum
Kendi Evimi İpotek Edip Kredi Almak İstiyorum

Gelir Belgesiz İpotekli Kredi

Bir bankadan alacağınız ihtiyaç, konut ya da araç kredileri için en önemli evrak gelir belgenizdir. Bankalar kredi verirken; kredi taksitlerini zamanında ödeyebilecek, bankaya herhangi bir zorluk oluşturmayacak ve ekonomik yük olmayacak müşteriler tercih eder. Bunun yanında pek çok banka aylık düzenli geliri olmayan kişilere gelir belgesiz ipotekli kredi seçeneğinden yararlandırarak krediyi kullandırır.

Kişilerin ev ipoteği ile kredi alma işlemleri için konutun değerinin kredi miktarına yakın olması gerekmektedir. Bankalar özellikle gelir belgesi olmayan kişiler için riske girmek yerine evini ipotek altına alarak kendisini garanti altına alır. Evin mevcut değeri ile birlikte varsa kira gelirleri de hesaplama içerisine dahil edilir.

Banka kredi verme aşamasında kişilerin kredi notlarını kontrol eder. Daha önce ipotek ya da kredi durumlarında sorun yaşayan bireylere kredi verilmesi zor olacaktır. Bu nedenle de kredi notunuzun önemi büyüktür. Bankaların pek çoğu uzun vadeli ve yüksek miktarlardaki kredi tutarları için gelir belgesiz ipotekli kredi vermektedir.

Ev İpoteği ile Kredi Veren Bankalar

Devlet ve özeldeki bankaların neredeyse tamamı ev ipoteği ile kredi alma seçeneği sunarak müşterilerine hizmet etmektedir. Ev ipoteği veren bankalar konutun sizin üzerinize kayıtlı olması, değerinin krediye yakın olması ve kredi notunuza göre değerlendirme yaparak kredi vermeye karar verir. Bankaların pek çoğu evin değerinin %80’lik kısmı için kredi vermektedir. Bazı bankalar ise bu oranı %50’ler seviyesinde tutar ve evde seneler içerisinde meydana gelebilecek yıpranmalara karşı önlem almış olur.
KrediLogo

Bankalar gelir belgesiz ipotekli kredi kullandırırken evin zorunlu deprem sigortasını, yangın sigortasını ve kişinin hayat sigortasını yapar. Kişilerden bu sigortaların yıllık yenilenmesi için taahhüt alır. Bu durumda ev ve kişi için bankalar önlem almış olur. Bankalar bu kredi için genellikle 48 ay ile 60 ay arasında vade uygular.

İpotekli kredi kullandıran bankalar arasında ise şunlar yer alır:

⦁ Ziraat Bankası,
⦁ Vakıfbank,
⦁ QNB Finansbank,
⦁ Yapı Kredi Bankası,
⦁ Garanti Bankası,
⦁ TEB
⦁ İş Bankası,
⦁ Finansbank,
⦁ Akbank,
Denizbank ipotekli kredi kullandıran bankalar arasında yer alır.

Ev ipotekli kredi kullandırmak bankalar açısından riskli olabileceğinden faiz oranları yüksek olabilmektedir. Bunun yanında eksper firmaları belirli nedenlerle evi uygun görmeyerek ipoteğin oluşamamasına neden olur. Eksper işlemleri genellikle 1-5 iş günü aralığında sürmektedir. Bankaya ev ipoteği ile kredi alma işlemleri için başvurmadan önce evinizin tapu senedi fotokopisi ya da e-devlet üzerinden alınacak olan belge ile gitmeniz yeterli olacaktır.

Bir Önceki Yazımız : İnternetten Para Kazanma Yolları

Yorum yapın