Hamileler Goji Berry Üzümü Kullanabilir mi?

Hamileler Goji Berry Üzümü kullanabilir mi? Goji berry çayı emziren anneler kullanabilir mi? Goji berry üzümü hakkında tüm detaylar makalemizde!

Goji berry çayı emziren anneler kullanabilir mi
Goji berry çayı emziren anneler kullanabilir mi

Goji Berry üzümü halk dilinde kurt üzümü olarak isimlendirilmektedir. Goji Berry üzümü Tibet Bölgesi, Himalaya ve Orta Asya içerisinde sıklıkla yetişen bir çalı bitkisidir. Goji Berry özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, görme gücünü artırması ve karaciğer sağlığını koruması ile bilinmektedir. Önemli etkileri nedeniyle 2006 yılında süper meyve olarak isimlendirilmiştir. Bu süper meyve özel bir polisakkarit üretir ve bedenin bağışıklığı üzerinde özel bir etki yaratır.

Önemli etkilere sahip olan Goji berry üzümü gebelik dönemi içerisindeki kadınlarda ve emziren annelerde tüketilebilir. Bununla birlikte bu meyvenin tüketim şekilleri ve tüketildiği mevsim etkilerini değiştirecektir. Hamilelik dönemindeki kadınların tüm sebze ve meyvelerde olduğu gibi Goji Berry üzümünü mevsiminde tüketmelidir. Mevsimi içerisinde tüketilecek olan bu meyve bebek ve annenin bağışıklığını güçlendirmede önemli etkiler yaratacaktır. Bağışıklık yanında emziren annelerin sütlerinin artması üzerinde de olumlu etkileri vardır. İçerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde bebek ve anne sağlığını korumada önemli işlevleri vardır. Bununla birlikte Goji Berry üzümü tüketilmeden önce aile hekiminizle görüşmeniz yerinde olacaktır.

Hamileler ve Emziren Anneler Goji Berry Çayı Kullanabilir mi?

Hamileler ve Emziren Anneler Goji Berry Çayı Kullanabilir mi
Hamileler ve Emziren Anneler Goji Berry Çayı Kullanabilir mi

Hamileler ve emziren kadınlar çocuklarının sağlıkları için dengeli ve yeterli beslenme alışkanlıkları edinmeleri gerekmektedir. Beslenme düzenlerinde karbonhidrat, yağ ve protein makroları ile birlikte meyve, sebze alımlarının yeterli olması gerekmektedir. Goji Berry meyvesi de yeterli miktarda alındığında önemli bir destek haline gelecektir. Bebeklerin ve annelerinin sağlıklarını desteklemede önemli fonksiyonları olmakla birlikte hafızayı güçlendirmeye, kemik ve kas yapılarını desteklemeye katkılar sunar. Annelerin hamilelik sürecinde bedenlerinde meydana gelen değişmeler ve eksikler Goji Berry üzümü sayesinde tamamlanabilir.

Goji Berry içerisinde özel bir polisakkarit içermektedir. Polisakkarit ve antioksidan etkileri nedeniyle annelerin karaciğerini korumada yardımcı olur. Polisakkaritler vücuttaki yardımcı hücrelerin harekete geçmesinde, stokin salgılayarak bedenin iyileşme süreçlerini kolaylaştırmada ve bedenin savunma eksiklerinin giderilmesinde rol oynar. Bu bileşenleri içermesi nedeniyle hamilelerin Goji Berry kullanımı önerilmektedir.

Goji Berry üzümü içerisinde yer alan önemli destekler emziren kadınlarda süt aracılığıyla bebeğe aktarılmaktadır. Özelikle bağışıklık desteği sağlama noktasındaki görevleri nedeniyle bebeklerin gelişimlerini olumlu düzeyde etkiler. Emziren kadınlarda görülen sorunlar arasında yer alan cilt sorunları konusunda içeriği ile yardımcı olacaktır.

Gebelikte ve Hamileler Goji Berry Kullanabilir mi?

Gebelikte ve Hamileler Goji Berry Kullanabilir mi
Gebelikte ve Hamileler Goji Berry Kullanabilir mi

Goji Berry süper meyve olarak adlandırılmasını hak edecek şekilde bir içeriğe sahiptir. Kuvvetli antioksidan yapısı sayesinde Asya’da uzun yaşamın sırrı olarak Goji Berry kullanılmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan bu meyve yoğun C vitamini, beta karoten ve demir içermektedir. Beta karoten içeriği sayesinde kalp sağlığını korumaya ve kansere karşı savaşmada oldukça etkilidir. A vitamini, B vitamini ve antioksidan içeriği hamilelerin gereksinim duyduğu besin içeriklerini tamamlamalarını sağlayacaktır. Bu özellikleri sağlayabilmesi için Goji Berry üzümü düzenli biçimde tüketilmesi gerekir. Birkaç kez tüketilen Goji Berry meyvesi için mucizeler beklemek yanlış bir tutum olacaktır.

Goji Berry 100 gr içeriğinde yaklaşık olarak 83 kalori bulunmaktadır. Ancak bu meyvenin günlük olarak tüketilmesi gereken miktarı 30 Gr civarındadır. Goji Berry tüketim şekilleri arasında çiğ olarak tüketme, çay yapma, salatalara ekleme, çorbalarda kullanma, kurabiye ve tatlılara ekleme yer almaktadır. Goji Berry meyvesinin faydalarını elde edebilmek için tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle pek çok yiyecek, besin takviyesi ve ilaçla etkileşim kurabilecek olan bu meyve hamilelerde ve emziren kadınlarda kullanılmadan önce doktor tavsiyesi alınması gereklidir. Özellikle kan sulandırıcı etkisi olan ilaç, diyabet ve tansiyon ilaçları kullanımı varsa Goji Berry tüketmeden önce doktorunuza bildirmeniz yerinde olacaktır.

Goji Berry Üzümü Faydaları Nelerdir

Goji Berry üzümü doğru tüketim şekilleri ve düzenli beslenme alışkanlıkları sayesinde hamile ve emziren kadınlarda şu faydaları elde etmede önemli bir yardımcı meyvedir:

 • Kolesterol ve kan basıncını dengeler.
 • Kan şekerini düzenler, göz hastalıkları üzerinde etkili olur ve ateşi düşürür.
 • Kanser için koruyuculuk sağlar.
 • Böbrek ve karaciğer sağlığının korunması için önemli bir destek sağlar.
 • Sakinliği ve zihinsel rahatlamayı sağlar.
 • Hafızayı güçlendirirken unutmayı azaltır.
 • Mutluluk hormonu salgılamayı artırır ve uyku kalitesi üzerinde etkili olur.
 • Performansı ve motivasyonu artırır.
 • Cildin korunmasında etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeği ve anneyi korur.
  İlginizi Çekebilir : Sağlık Çalışanlarına Kredi Veren Bankalar

Hamilelerin Goji Berry kullanımı bu faydaları sağlasa da tek başına bir meyvenin mucizeler oluşturması mümkün değildir. Bu nedenle de hamile ve emziren kadınlarda Goji Berry ile birlikte sağlıklı meyve ve sebze tüketimi yoğun olmalıdır. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmayan kadınların Goji Berry tüketerek bu faydaları elde etmeleri mümkün değildir.

Goji Berry Zararları Nelerdir?

Goji Berry üzümü birçok faydası ile birlikte zararları olabilecek özellikleri de bulunmaktadır. Özellikle uygun olmayan miktarlarda alım yapılması anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Goji Berry içinde bulunan enzimler yağ yakımını etkiler. Fazla miktarlarda alındığında bu özelliği nedeniyle bebeğin kilo alımını durdurabilir ya da bebeğe zarar verebilir. Bununla birlikte emziren kadınlarda oluşabilecek olan sorunlar arasında bebek sancıları yer alır. Sindirim sistemini Goji Berry rahatlatırken gaz sorunları yaratabilir. Özelikle meyvenin hafif bir tüketimi olması nedeniyle tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir. Yoğun miktarlarda alınması alınacak faydaların önüne geçtiği gibi zararlara neden olabilecektir.

Goji Berry zararları arasında yer alan sorunlardan birisi ise kan pıhtılaşmasına neden olacak ilaçlarla birlikte kullanımının sakıncalı olmasıdır. Herhangi bir ilaç kullanımı yaptığınız hastalıklarınız varsa tüketim konusunda özelikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Diyabet hastalarının da şeker seviyelerini belirli seviyede tutmaları gerektiği için tüketim miktarları kontrol altında tutulmalıdır. Özellikle pankreas ve insülin ile ilgili sorunlar yaşayan bireylerin doktor tavsiyesi ile hareket etmesi yerinde olacaktır.

Fazla miktarlarda alınan Goji Berry meyvesi hipertansiyon hastaları üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Kan basıncı üzerinde etkileri nedeniyle ilaç tedavisi alanların ve tedavi görenlerin dikkatli olmaları şarttır. Kan basıncı üzerinde etkili olan bu meyve polene karşı alerjisi olanların da dikkatli olması gereken meyvelerden biridir. Alerjisi olan bireylerde hapşırma, öksürme ve burun tıkanması sorunları meydana gelebilir.

Goji Berry uyku kalitesini artırmada ve uykuyu düzenlemede etkili olsa da gece geç saatlerde alınması sonucunda uykuyu kaçırabilir. Genellikle gündüz saatlerinde alınması ile faydalarından daha çok yararlanılabilir. Bununla birlikte fazla miktarlarda alınması nedeniyle ortaya çıkacak olan yüksek enerji nedeniyle dikkat, konsantrasyon ve odaklanma sorunları yaşanabilir. Hamilelerde Goji Berry kullanımı baş dönmesi ve göz kararması gibi problemler yaşanabilmektedir. Bu etkileri nedeniyle önerilen miktarlar dışına çıkılmaması özellikle bebek ve anne sağlığı açısından önemlidir.

Goji Berry meyvesi zararları bitkinin içeriğinden çok tüketim alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar ve hastalıklara göre ortaya çıkmaktadır. Bu meyvenin faydalarından yararlanmak isteyenlerin günlük 30 Gr tüketim tavsiyesini aşmamaları gerekir. Bu miktar ise kullandığınız ilaçlar ve beslenme düzeninize göre değişkenlik gösterebilir. Sağlıklı bireylerin bu zararlardan etkilenmesi çok olası olmasa da hamileler ve emziren kadınlarda farklı etkilerle karşılaşılma olasılığı nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Hamilelerde Goji Berry kullanımı gösterilen zararlarına karşılık üstün faydaları ve destekleyici yapısı sayesinde uygun miktarlarda kullanılabilir.

Goji Berry Çayı Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Goji berry çayı emziren anneler için hem iyi hem de kötü sonuçlara yol açabilir. Doktor kontrolünde tamamen doktorunuzun tavsiyesiyle hamilelikte gerektiği kadar tüketilebilir.

Yorum yapın