Kredi Kartından Yapılan İşlemi İptal Etme

Kredi Kartından Yapılan İşlemi İptal Etme işlemleri hakkındaki makalemiz sizlerle. Günümüzde pek çok insan alışverişlerinin neredeyse tamamını kredi kartı ile yapmaktadır. Yüz yüze alışverişlerde temassız bir şekilde POS üzerinden ya da internetten online şekilde ödemeler gerçekleşmektedir. Alışveriş işlemlerinde birçok kolaylık sağlayan kredi kartından yapılan işlemleri iptal etmek ise pek çok kişinin karşılaştığı sorunlar arasındadır. İptal işlemleri için yararlanabileceğiniz ya da deneyebileceğiniz farklı yöntemler söz konusudur.

Öncelikli olarak kredi kartı ile yaptığınız tüm alışverişlerinizde iptal ya da düzeltme gibi bir şansınızın olduğunu bilmelisiniz. POS üzerinden ya da online alışveriş ile yapılan ödemelerde satıcı tarafından yanlış tutarın girilmesi, hizmetten memnun kalmamanız ya da yanlış bir kartla işlemi gerçekleştirmeniz nedeniyle kredi kartından yapılan işlemi iptal etmek mümkündür.

Kredi Kartından Yapılan İşlemi İptal Etme 2022
Kredi Kartından Yapılan İşlemi İptal Etme 2022

Kredi Kartından Yapılan İşlem İptalinin Nedenleri Nelerdir?

Kredi kartları sıklıkla kullanıldığından yaşanan pek çok sorun iptal işlemlerini ortaya çıkarır. Kredi kartından yapılan işlemi iptal etmek için karşılaşılan en çok nedenler ise şunlardır:

  • Kredi kartınız ile yaptığınız bir alışveriş iki kere yansımış olabilir.
  • Kartınız üçüncü bir şahıs tarafından ele geçirilmiş olabilir.
  • Kredi kartınızın çalışması ya da kaybetmeniz durumunda başkaları tarafından yapılan işlemler için itirazlar yapabilirsiniz.
  • Harcamalara konu olan eşya ya da hizmetin tam olarak yerine gelmemesi nedeniyle iptal işlemleri yapılabilir.
  • Harcama ile fatura tutarları arasında tutarsızlık olabilir.
  • EFT ya da havale yapılmasına rağmen ücret kredi kartına yansıtılmış olabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı günlük olarak pek çok kişi kredi kartı iptal işlemleri yapmaktadır. Pek çok banka peşin harcama durumlarında hızlı çözümler sunarken taksitli alışverişler için biraz daha uzun zaman gerekebilir.

Kredi Kartı ile Yapılan Alışveriş İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartınız ile yapmış olduğunuz alışverişlerde iptal işlemi yapmak istiyorsanız öncelikli olarak bankanızın bu konudaki işleyişine hakim olmalısınız. Bankalar arasında kredi kartından yapılan işlemi iptal etmek için bazı farklılıklar görülebilmektedir. Bazı bankalar Harcama İptal Dilekçesi gibi bir formu gerekli görürken diğer bir banka müşteri hizmetleri ile kurduğunuz iletişimi yeterli görebilir. Ancak tüm bankalarda kredi kartından yapılan işlemleri iptal etmek mümkündür.

Kredi kartınız için bir iptal ya da yanlışlık düzeltmesi yapmak istiyorsanız öncelikli olarak bankanızın ve hizmet aldığınız firmanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bununla birlikte pek çok banka harcamalar sonrasında kısa mesaj göndererek kart sahiplerini bilgilendirir. Alışveriş dekontu ya da fişiniz üzerinde de alışveriş detayları yer alır. Bu bilgileri kontrol etmek sizin olası yanlışları önlemenizi ve iptal süreçlerini hızlandırmanızı sağlar.

Bankanız tarafından alışveriş sonrasında iletilen kısa mesaja cevap vermek Kredi kartından yapılan işlemi iptal etmek için ilk adım olabilir. Bu işlem size ait değilse ya da yanlış tutar söz konusuysa vakit geçirmeden müşteri hizmetlerini aramalısınız.

İnternetten Kredi Kartı İle Yapılan Ödeme İptali

İnternet üzerinden yapılan ya da POS cihazı ile yapılan alışverişlerde iptal işlemleri sonrası kredi kartına paranız iade olarak yansır. Ancak pek çok firma iptal ve iade işlemleri için belirli bir süre belirlemiştir. Bu süre içerisinde yapacağınız başvurular olumlu sonuçlanır. İnternet üzerinden yaptığınız bir alışverişin iptal edilmesi için firmanın sitesine tekrar girerek iptal işlemlerini başlatmalısınız.

Ürün kargolanmadan ya da hizmeti almadan önce yapacağınız iptal işlemleri anında kredi kartınıza yansıyacaktır. Ancak İnternetten Kredi Kartı İle Yapılan Ödeme İptal etmek için firmanın iptal ve iade koşulları belirleyici olacaktır. İnternet üzerinden yaptığınız harcamaların detay kısmında iptal etme seçeneği yoksa müşteri hizmetlerini vakit geçirmeden aramalısınız. Ulaşamadığınız durumlarda formanın mail hesabına alışveriş bilgilerinizle birlikte iptal işlemi için isteklerinizi iletmeniz yeterli olacaktır. İnternet alışverişlerinde firmadan önce bankayı aramak genellikle sonuç vermez. Bankalar genellikle taksit işlemleri için düzeltme yapar. Alışverişinizi taksitli olarak yapmışsanız kredi kartı iptal işlemleri söz konusu olduğunda iadeniz de genellikle aylık olarak gerçekleşir.

İnternetten Kredi Kartı İle Yapılan Ödeme İptali
Kredi Kartından Yapılan İşlemi İptal Etme

Kredi Kartı İptal İşlemi Kaç Günde Gerçekleşir?

Harcamalarınız sonrasında iptal işlemleri gerçekleştirdiğinizde para iadesi için bir süre gerekebilir. İade süreçlerinde bankalar arasındaki farklılıklar, firmaların iptal işlemlerini hızlı biçimde gerçekleştirmesi gibi durumlar nedeniyle değişkenlik görülebilir. İnternet üzerinde yapılan pek çok iptal işlemi için iadeler anında yapılabileceği gibi 1-3 gün süreyle para iadesi gerçekleşmektedir.

POS üzerinden kredi kartından yapılan işlemleri iptal etmek için genellikle 1-3 gün gereklidir. POS cihazları üzerinden yaptığınız alışverişin faturası varsa firmalar iade işlemlerinizi kolaylıkla yerine getirmektedir.

Pos Cihazından İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Pos Cihazından İptal İşlemi Nasıl Yapılır?
Kredi Kartından Yapılan İşlemi İptal Etme

POS cihazları üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartından yapılan işlemleri iptal etmek için ürün ya da hizmet faturasına gerek duyulur. Firmalar genellikle iade işlemleri için kasalarda iade fişleri bulundurur. Müşteriden imza karşılığında iade formunu doldurmasını ister. İade işlemleri sisteme işlendiği zaman kredi kartına iade işlemleri yapılır.

POS cihazından yanlış ücret çekilmesi gibi bir durum yaşadığınızda ise yine faturayla birlikte firmaya gitmeniz gerekir. Bu işlemde ise sorumluluk tamamen firmadadır. Firma yetkilileri ödemeyle ilgili yanlışlığı düzelterek iptal işlemlerini gerçekleştirir.

Bir Önceki Makalemiz : Ev İpoteği ile Kredi Nasıl Alınır?

Kredi Kartından Yapılan İşlemi İptal Etme Videolu Anlatım

YouTube video
Yorum yapın