Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme

Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme, Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme İle ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Birçok kişi kullandığı kredi taksitlerini ödemekte zorlanmakta ya da gelirleriyle ödemeler farklı tarihlere denk gelmektedir. Bu nedenle de kredi ödeme tarihi değiştirme işlemleri sıklıkla kullanılan hizmetler arasında yer alır. Bankalar geçen dönemlerde kredi ödeme tarihleri konusunda esneklik göstermezken son dönemlerde pek çok banka müşterilerine bu kolaylığı sağlamaktadır. Kredi ödeme tarihlerinde değişiklik yapılabilmesi için ise belirli şartları yerine getirilmesi de gerekmektedir.

Kredi ödeme tarihleri bankaların krediyi sunarken size planladığı başlangıç ve bitiş tarihlerini ifade etmektedir. Kredi bitiş tarihi ile içerisinde bulunduğunuz ayın son günü kastedilir. Kredi ödeme tarihi değiştirme işlemlerinde ise kredinin ilk ödeme tarihlerinde değişiklik yapılır.

Kredilerinizin ödeme tarihleri değiştiğinde son ödeme tarihiniz üzerinde de değişiklikler gerçekleşir. Pek çok insan kredi taksiti ödemesi için son ödeme gününü baz alır. Bu nedenle de bireyler için kredi ödeme tarihi değişiklikleri ödemenin son gününün değişimi ile gerçekleştirilir.

Kredi son ödeme tarihi değiştirme 2023 yılında hizmet alabileceğiniz bankalar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Devlet bankalarının tamamı (Halk Bankası, Vakıf Bank, Ziraat Bankası),
 • İş Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Akbank,
 • TEB,
 • İNG Bank,
 • DenizBank
 • QNB Finansbank bu bankalar arasındadır.

Bu bankalar dışında ödeme tarihi değişiklikleri yapabileceğiniz farklı bankalar da bulunabilir. Kredi kullandığınız bankaların müşteri hizmetleri ile iletişim kurarak ya da mobil bankacılık seçeneklerinden yararlanarak bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi ödeme tarihi değiştirme işlemleri için bankalar farklı kanallardan müşterilerine hizmet sunmaktadır. İlk ve son ödeme tarihleri üzerinde değişiklikler yapılabilmesi için bankanızın kullandığı kanalları bilmeniz gerekir. Bazı bankalar sadece müşteri hizmetleri ya da şubeler üzerinden kredi ödeme günü değişiklikleri yaparken pek çok bankada mobil ve internet bankacılığı üzerinden de bu işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi ödeme tarihi değişiklikleri için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Kredi ödeme tarihi değiştirme 2023 yılı içerisinde bazı bankalar dilekçe ile başvuru kabul etmektedir. Sunduğunuz dilekçede değişiklik nedeniniz ile ilgili açıklamalar yapabilirsiniz. Dilekçe şubeniz tarafından değerlendirilerek sonucu size iletilecektir. Bankalar ödeme tarihi değiştiğinde değişiklik zamanı kadar olan yasal faizi taksitleriniz üzerine ekleyecektir.
 • Bazı bankalar şube dışında mobil bankacılık uygulamaları üzerinden ödeme tarihi değişiklikleri talepleri almaktadır. Özellikle düşük tutarlı krediler için ödeme tarihlerinde değişiklikler daha yoğundur. Bankanız mobil uygulaması ya da internet bankacılığı üzerinden kredi işlemleri seçeneğinden yararlanarak bu hizmetin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Pek çok banka taksit tutarı yüksek olan krediler için ödeme günü çok yakınsa değişiklik işlemleri yapmamaktadır. Bu durumda mevcut ay için ödeme yapabilirsiniz. Gelecek aylardaki ödemeleriniz için ise kredi ödeme günü değişiklik işlemleri yapabilirsiniz.

Ödeme tarihi değişiklikleri için kullanmış olduğunuz kredinin türü ve ödeme tarihinin yakınlığı etkili olmaktadır. Pek çok banka konut kredileri üzerinde ödeme tarihi değişiklikleri yapmamaktadır. Bununla birlikte ödeme vadesine çok az zaman kalan krediler için de değişiklik işlemleri yapılması zordur. Ödeme tarihi değişiklikleri için sıkıntı yaşamamak amacıyla ödeme vadesine dikkat edebilirsiniz.

Kredi Son Ödeme Tarihi Değiştirme Şartları Nelerdir?

Kredilerin ilk ve son ödeme tarihi değişiklikleri bankalar tarafından alınan başvurulara göre gerçekleştirilmektedir. Kredi son ödeme tarihi değiştirme işlemleri için şubenize, müşteri temsilcilerine ve mobil bankacılık uygulamalarına talepte bulunabilirsiniz. Ödeme tarihi değişiklikleri için ise belirli şartları taşınmanız gerekmektedir. Özellikle olumlu cevap alabilmeniz için şu şartları taşımanız gerekmektedir:

 • Krediniz için ilk ödeme tarihinizin gelmemiş olması durumunda olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir.
 • Daha önce kredi taksitlerini ödemede gecikmeler yaşamanız ya da ödeme tarihi üzerinde değişiklikler yapmanız durumunda olumsuz sonuçlanması ihtimali yüksektir.
 • Kredi notu düşük olan müşteriler için olumsuz sonuçlanması ihtimali yüksektir.
 • Kredi ödeme tarihi değişiklikleri yapıldığında değişiklik yapılan günler için yasal faiz uygulanacaktır.
 • İlk ödeme tarihi çok yakın krediler için değişiklikler genellikle yapılmaz.

Kredi ödeme tarihi değişikliklerinde yeni yapılmış kredi çekme işlemleriniz varsa olumlu sonuç alma ihtimaliniz yükselecektir. Bununla birlikte ödeme değişikliği işlemleriniz öncesinde müşteri hizmetleri üzerinden bilgi almanız işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

İhtiyaç Kredisi Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Kullanmış olduğunuz ihtiyaç kredileri için ödeme tarihi değişiklikleri için farklı kanallar üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pek çok bankanın farklı ihtiyaç kredisi seçenekleri bulunduğundan kredi son ödeme tarihi değişiklikleri için farklı yöntemler kullanılabilir. Özellikle kredi notu düşük olmayan ve ödemeleri düzenli olan müşteriler, mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak kolaylıkla ödeme tarihinde değişiklik yapabilirsiniz. Değişiklik işlemleri esnasında ödeyeceğiniz faizleri ve taksitler üzerinde oluşacak değişiklikleri kabul etmeniz gerekir.

Mobil bankacılık üzerinden ihtiyaç kredisi son ödeme tarihi değişiklikleri yapılamadığı durumlarda şubenize giderek dilekçe vermeniz gerekir. Dilekçede belirttiğiniz durumlar, ödeme hareketlilikleriniz ve kredi notunuz doğrultusunda değerlendirilme yapılarak size iletilecektir. Ancak ilk ödeme tarihi geçmiş taksitleriniz bulunması durumunda olumsuz sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Bireysel ihtiyaç kredileri üzerinden yapılacak olan kredi son ödeme tarihi değiştirme işlemi neredeyse tüm bankalarda aynı şekilde işlemektedir. Garanti Bankası, Yapı Kredi ve İş Bankası gibi bankalar düşük orandaki bireysel ihtiyaç kredileri ve taşıt kredilerinde tarih değişiklikleri için mobil bankacılık üzerinden hizmet vermektedir. Ancak her zaman mobil bankacılık üzerinden bu hizmet aktif değildir.

İhtiyaç Kredisi Son Ödeme Tarihi Değiştirme
İhtiyaç Kredisi Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Konut Kredisi Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Konut kredisi diğer bireysel kredi türlerinden farklıdır. Erteleme ya da son ödeme tarihi değişiklikleri yapmak daha zor bir işlemdir. Neredeyse tüm bankalar üzerinden konut kredisi son ödeme tarihi değişiklikleri işlemleri için mobil bankacılık üzerinden başvuru kabul edilmemektedir. Konut kredileri üzerinden genellikle şubelere başvurmanız gerekmektedir.

Konut kredisi üzerinde yapacağınız ödeme değişiklikleri için başvurunuzun olumlu sonuçlanması için kredi ödemelerinde daha önce gecikme yaşanmaması gerekir. Ayrıca vadesi gelmiş olan konut kredilerinde o ay için değişiklik işlemleri yapmanız mümkün değildir.

Konut kredileri aldığınızda belirlenmiş olan son ödeme tarihlerinin değiştirilmesi ödeme planının ve faiz oranlarının değişmesine neden olacaktır. Bu nedenle konut kredilerinde kredi son ödeme tarihi değiştirme işlemi yapmak zordur. Konut kredilerinde sadece son ödeme tarihi değişiklikleri değil kredi ertelemeler ve taksit ötelemeleri de oldukça güçtür. Konut kredileriniz üzerinde değişiklikler yapmak isteğiniz zaman ilk olarak bilgi almak amacıyla müşteri temsilcilerinden bilgi almanız işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

Taşıt Kredisi Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Taşıt kredileri genellikle konut kredilerine oranla ödeme tarihi değişiklikleri yapmak daha kolaydır. Taşıt kredisi tutarları konut kredisine oranla daha düşük olabileceği için olumlu sonuçlanması ihtimali yüksektir. Bununla birlikte taşıt kredisi son ödeme tarihi değişiklikleri için de şubeler üzerinden başvuru yapmanız gerekir. Taşıt kredinizin vadesinin gelmemiş olması, ödeme gecikmeleri yaşamış olmamanız ödeme tarihi değişiklikleri yapabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Ziraat Bankası Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme

Ziraat Bankası kredi ödeme tarihi değişiklikleri yapabileceğiniz bankalar arasında yer almaktadır. Ancak Ziraat Bankası genellikle kredilerin ödeme tarihlerini yalnızca şubeler üzerinden değiştirilmesine fırsat tanır. Mobil uygulama ve internet bankacılığı üzerinden kredi ödeme tarihi değişiklikleri yapabilmeniz mümkün değildir. Ziraat Bankası çiftçi ve esnaf kredileri için erteleme ile birlikte ödeme tarihleri üzerinde de değişiklikler için zaman zaman kampanyalar düzenlenmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme

Ziraat Bankası Kredi Erteleme

Ziraat Bankası üzerinden kredi son ödeme tarihi değişiklikleri yanında kredi kartı ödemeleri ve kredi erteleme işlemleri de şubeler üzerinden verilmektedir.
Ziraat Bankası kişilerin ödeme hareketlerine ve kredi notlarına yüksek düzeyde önem göstermektedir. Bu sebeple ödemelerinizde sorunlar yaşadıysanız değişiklik işlemleri için olumsuz cevaplar almanız olasıdır. Bununla birlikte ödeme vadesine çok yakın başvurular da genellikle reddedilir. Ziraat Bankası şubeleri üzerinden kredi son ödeme tarihi değişiklikleri işlemleri başvurularınız en geç 1 hafta içerisinde sonuçlandırılır ve size bilgi verilir.

Yapı Kredi Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme

Yapı Kredi Bankası bireysel ihtiyaç kredileri ve taşıt kredileri için son ödeme tarihi değişikliklerini mobil bankacılık üzerinden yapabileceğiniz bir bankadır. Ancak yüksek düzeydeki kredi tutarları üzerinden de ödeme tarihi değişiklikleri yapmanız kolay olmayacaktır. Konut kredileri yüksek oranlardaki krediler için Yapı Kredi müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası üzerinden kredi son ödeme tarihi değişiklikleri için de şubeye başvuruda bulunmanız istenebilir.

Yapı Kredi Bankası mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden kredi kartlarınızla ilgili ekstre ertelemeleri ve taksit ertelenmeleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak kredilerle ilgili değişiklikler kredi kartları kadar kolaylıkla yapılamıyor. Özellikle vadesi yaklaşan kredi taksit ödemeleriniz bulunmaktaysa ödeme tarihi değişiklikleri yapmanız güçtür.

Garanti Bankası Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme

Garanti Bankası krediler üzerinde tarih değişiklikleri ve öteleme izin veren önemli bankalar arasında yer alır. Garanti BBVA kredi kartları ve kredilerin taksitlerinde ötelemeler için çoğu zaman farklı kampanyalar yürütmektedir. Garanti BBVA ve Bonus Flaş uygulaması üzerinden Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme için krediler seçeneğini kontrol edebilirsiniz. Ödeme tarihi değişiklikleri için müşteri hizmetleri ile görüşerek Garanti şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Garanti BBVA üzerinden son ödeme tarihinden değişiklikleri yaptığınızda kredi sözleşmeleriniz üzerinde değişiklikler yapılması gerekecektir. Konut kredileri üzerinde sözleşme değişiklikleri yapılması oldukça güçtür. Bu nedenle de Garanti BBVA üzerinden konut kredisi ödeme tarihi değişiklikleri için taleplerinizi şubelere iletmeniz gerekecektir. Mobil uygulamalar üzerinden konut kredinizin son ödeme tarihini değiştirmeniz oldukça güçtür. Müşteri hizmetleri ile iletişim kurduğunuzda muhtemelen sizi Garanti şubelerine yönlendireceklerdir. Garanti Bankası üzerinden yapacağınız Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme işlemleri sonrasında ek faiz ve masrafların oluşacağını unutmamalısınız.

İş Bankası Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme

İş Bankası kredi ödeme tarihi değişiklikleri yapabilmeniz için belirli şartları taşımanız gerekmektedir. İş Bankası kredi notu düşük olan ve ödemelerinde sorunlar olan müşterilerin ödeme tarihi değişiklikleri yapmasına izin vermemektedir. Ödeme tarihlerinizi değiştirebilmek için İşCep uygulamasından krediler seçeneğini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte İş Bankası müşteri hizmetlerini ödeme tarihi değiştirme işlemleri için arayabilirsiniz.

İş Bankası üzerinden kredilerinizin son ödeme tarihlerini değiştirmek için öncelikle kredilerinizin vadesi geçmiş borçlarının olmaması gerekmektedir. Ödenmemiş borç olması durumunda tarih üzerinde değişiklikler yapılamamaktadır. İş Bankası kredi ödeme tarihi değiştirme işlemleri için kredi notunuzun düşük olduğu durumlarda başvurularınız olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir.

TEB Kredi Ödeme Tarihi Değiştirme

TEB Bankası üzerinden düşük oranlı ihtiyaç kredileriniz ve taşıt kredileriniz için yapacağınız kredi son ödeme tarihi değişiklikleri için mobil bankacılık uygulamasından yararlanabilirsiniz. Ancak konut kredileri ve taksit oranı yüksek olan kredi ödemelerinde mobil bankacılık ve internet bankacılığı kullanılamamaktadır. TEB müşteri hizmetlerinden ilk olarak ödeme tarihi ile ilgili değişiklik taleplerinizi iletebilirsiniz. Bunun yanında kredi ödeme tarihlerinizi değiştirmek için TEB şubelerine dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Genellikle başvurularınız 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır.

Yorum yapın