Lakenvelder Tavuk 

Lakenvelder Tavuk Özellikleri, Lakenvelder Tavuk yumurta verimi, Lakenvelder Tavuk fiyatları ve tüm bilgiler bu makalemizde sizlerle!

Lakenvelder Tavuk 2022

Lakenvelder cinsi tavuklar orta boy yumurta üretimi için tercih edilen tavuklar olarak bilinir. Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya’da üretildiğine inanılıyor. Lakenvelder cinsi ilk olarak 1727’de kaydetti. Lakenvelder kelimesi, siyah alanlar içerisine yayılan beyaz anlamındadır. Lakenvelder cinsinin siyah beyaz desen özellikleri, aynı bölge içerisinde bulunan Lakenvelder sığır ve keçilerin renk özellikleriyle yoğun şekilde benzer.

Lakenvelder Tavuk Özellikleri

Lakenvelder tavukları, kendine özgü rengi nedeniyle çok dikkat çeken çok çekici bir ırktır. Bu tavuk cinsi siyah renk özelliğindeki bir tüy yapısı ve kuyruğa sahiptir. Tavukların bedeninde benekler, kenarlık şekilleri veya çizgiler yer almaz. Kanatların birincil ve ikincil seçimlerinin iç zarları siyahtır. Ve lakenvelder tavuk ırkı görünümünün geri kalanı hafif mavimsi gri bir renk tonu ile beyazdır. Lakenvelder’in kendisine has özellikteki tüyleri ve renklerinin tamamen oluşması genellikle 3-5 ay kadar sürer. Koyu boynuz şeklindeki gagası, açık kahverengi veya kırmızı gözleri bulunmaktadır.

Lakenvelder cinsi tavuk yüzü ve tarağı parlak kırmızı renkli özellikleri ile öne çıkmaktadır. Orta boy tekli tarakları içinde sadece tavuklara özgü beş dikey noktası yer alır. Badem şekline sahip beyaz kulak memeleri ve mavi ve tüysüz bacakları dikkat çeken özellikler arasındadır. Tavukların göğüs yapıları özel bir şekilde dolgun ve yuvarlak özellik taşır. Neredeyse yabani kuşlara benzer ve beyaz renkli bir yapısı vardır. Lakenvelder civcivlerinin renkleri genel olarak kremsi beyazdır, boyunu ise siyah renkte, baş ve sırt kısmında ise siyah toz lekeleri bulunur. Ortalama olarak, Lakenvelder’in 2-2,5 kg ağırlığında ortalama ağırlık değerleri bulunur.

İlginizi Çekebilir : Tavuklarda Ayak Mantarı

Lakenvelder Tavuk Yumurta Verir mi?

Lakenvelder Tavuk Özellikleri
Lakenvelder Cinsi Tavuk Özellikleri

Lakenvelder tavukları iyi yumurtlama özelliğine sahiptir ve yıl içinde 160 yumurta üzerinde üretim yaparlar. Yumurtaları orta büyüklüktedir ve her biri 50 gram ağırlığındadır ve çeşitli renklerde gelir. Tavuklar saldırgan değildir ancak özellikle yemeye istekli ve hırslı olma eğilimindedirler. İyi besleyici özellik gösterirler ve serbest dolaşım içindeki tavuklar arasında en rahat ırklardan biri olarak bilinir. Lakenvelder tavukları esaret altında stresli ve rahatsız olma eğilimindedir. Bu tavukların civcivleri çabuk bir şekilde olgunlaşır. Aynı zamanda bu tavuklar hemen hemen her iklimi tölere edebilirler.

Bir tavuğun normal yumurtlama döngüsünün etkilenmesinin birçok nedeni vardır ve neden genellikle kolayca tanımlanabilir. Lakenvelder tavuklar için dikkate alınması gereken ilk şey, son zamanlarda evde neler değişmiş olabileceğini kontrol etmektir. Yem, çevre, yeni tavuk ırkları gibi sıralanabilir. Tavuklarda yumurta üretimi birçok faktöre bağlıdır. Yumurta üretiminin azalmasının nedenleri tespit edilerek çözümler bulunabilir.

Lakenvelder tavuklar beslenme düzenlerinde yeterli besin ögelerini yememesi, tavukların sağlığını ve yumurta üretimini olumsuz yönde etkileyecektir. Yem içeriğindeki sorunlar, belirli bir süre sürekli kullanımdan sonra performansı düşürür. Uygun olmayan beslenme oranları, uzun süreli kullanımlarda yağlanmaya, tek tip beslenmeye (tıpkı buğday veya mısır gibi), ekşimiş gıdalara ve/veya sindirim sistemi ve karaciğer gibi organlarda sorunlara yol açan küf ve toksin içeren gıdalara ve dolayısıyla azalmaya neden olabilir.

Tüy dökümü, Lakenvelder tavuklar uzun ve stresli bir yumurtlama mevsiminin sonunda yorgun, yıpranmış vücutları ve üreme organlarını dinlendirmek ve onarmak için gereken zamanı verir. Bu süreçte biotin ve B vitaminleri ile takviye ederek tüylerin büyümesini ve gücünü desteklemek için faydalı olabilir.

Stres tavuklar için büyük bir problem olabilir. Bu hem sağlık sorunlarına hem de yumurtlamanın bozulmasına neden olabilir. Lakenvelder tavuklar için yaşam ortamındaki bir değişiklik, yumurta üretiminin yavaşlamasına veya geçici olarak durmasına neden olabilir. Yuvayı değiştirmek kadar basit bir şey bile tavuğun yumurta üretimini yavaşlatabilir.

İlginizi Çekebilir : Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar?

Bunların yanında tavuk türleri arasında bir hiyerarşi vardır. Yeni tanıtılan tavuklar, bu hiyerarşiye uymak veya uyum sağlamak zorunda kalacakları için mevcut ve eklenen hayvanlar için bir stres kaynağıdır. Hastalık, verimlilik kaybının ana nedenlerinden biridir. Bir hastalık bulaşıcı olduğunda, kuluçka döneminde asemptomatik olabilir. Kabarıklık, iştahsızlık, uyuşukluk, halsizlik, ardından ishal ile klinik semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Bu sorunlara karşı üreticilerin alacağı tedbirler ve veteriner hekim kontrolü sorunları ortadan kaldırmaya katkı sunacaktır.

Lakenvelder Tavuk Fiyatları

Lakenveler tavuk cinsi birçok yeteneği bulunur, bu yüzden birçok tavuk yetiştiricisinin önemli bir merak konusudur. Tüm tavuk ırklarında olduğu gibi Lakenvelder tavukları da fiyat konusunda kesin ifadeler kullanmak mümkün değildir. Bu durumun temel nedeni; Tavuk fiyatlarını birçok faktörün etkilemesidir.

Öte yandan Lakenvelder tavuğu fiyatları, hayvanın yetiştirildiği ortama, kaç yaşında olduğuna ve genel sağlığına bağlı olarak değişecektir. Lakenvelder tavukları ise genellikle 6-8 aylıkken yumurtlamaya başladıkları için aylıkken satıldığında genellikle 150-200 TL aralığında alıcı buluyor. 3-5 yaşındaki Lakenvelder tavuklarının fiyatı 250 TL üzerine kadar çıkabiliyor. Tavukları alacağınız firmanın kalitesi ve tecrübesi, o tavukların sağlıklı olduğunun garantisidir. Sağlıklı tavuk yetiştirme koşulları daha fazla verimlilik anlamına gelir ve gelirinizi artırır. Bu nedenle doğru firmayı seçmek önemlidir. Sahibinden.Com üzerinden tavuk fiyatlarına bakabilirsiniz.

Lakenvelder Tavuk Fiyatları
Lakenvelder Cinsi Tavuk Fiyatları

Lakenvelder Yumurta Fiyatları Özellikleri

Lakenvelder yumurta fiyatları kuluçkalık yumurta ve normal yumurtalarda farklıdır. Normal yumurta fiyatı firmalara göre değişmekle birlikte 6-8 TL arasında değişmektedir. Kuluçkalık yumurtalarda ise fiyat 30 TL üzerinde olur. Özellikle tavuk yetiştiricilerinin kuluçkalık yumurta alarak Lakenvelder üretmesi tavsiye edilir. Kuluçka süresi 21 gün olan bu tavukların yumurtalarının verimi ve özellikleri oldukça üstündür. Ancak yumurta fiyatları firmalar arasında bazı değişikliklere uğrar.

Yorum yapın