Paramedik Maaşları 2023

Paramedik maaşları mesleği tercih edeceklerin araştırdığı konulardan birisidir. Parademikler toplum arasında ve çalışma alanında ATT yani Acil Tıp Teknisyeni olarak da adlandırılmaktadır. Bu bölümde çalışabilmek adına farklı mezun olma çeşitleri bulunmaktadır. Maaşları konusunda da mezuniyet ve çalışma alanına göre değişiklikler mevcuttur.

2023 Paramedik Maaşları Ne Kadar?

Paramedik maaşları çalışılan alana göre değişiklik gösterir. Çünkü bu alandan mezun olanların özel ve devlet hastanesinde memur olarak çalışma ihtimalleri bulunur. Özel hastanelerin maaş hesaplama sistemi farklıdır. Bununla birlikte devlet hastanesinde memur olanlarında memurluk derecesine bağlı olarak ücretleri değişir.

Paramadik Maaşları 2023 Devlet

Paramadik Maaşları 2022 Devlet
Paramadik Maaşları 2023 Devlet

Kişilerin mezun olduktan sonra KPSS girmesiyle gerekli sıralamayı elde etmesi gerekir. Merkezi atamalar kapsamında yapılan yerleştirme sonrası memur olarak çalışma süreci başlar. Devlet hastanesinde Acil Tıp Teknisyenleri en düşük 7 bin TL maaş almaktadır. Fakat memurluk derecesinin artmasına bağlı olarak 10 bin TL’ye varan ödemeler bulunur. Paramadik maaşları devlet kadrosunda kıdemlere göre değişmektedir.

Paramadik maaşları devlet kadrosunda yeni başlayan kişiler için okuduğu üniversite durumlarına göre taban fiyat olarak 7.000 TL civarında maaş alacaktır. Bu tutarlara döner sermaye ve ek mesai ücretleri dahil değildir. Paramadikler en çok mesai yapan işçi grupları arasında yer aldığından dolayı ek gelirler ile birlikte alacakları tutar 8.200 ve daha üstüne çıkabilir.

Paramedik Özel Hastane Maaşları Ne Kadar?

Paramedik Özel Hastane Maaşları Ne Kadar
Paramedik Özel Hastane Maaşları Ne Kadar

Özel hastaneler kapsamında Paramedik maaşları değişiklik gösterir. Sadece Paramedik yani ATT değil, tüm sağlık mesleklerinde aynı durum geçerlidir. Çünkü özel hastaneler çalışanlarına sabit bir maaş vermekle birlikte aynı zamanda döner sermaye de vermektedir. Döner sermaye hastanenin kazancına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Sadece döner sermaye değil aynı zamanda maaşa ekstra olarak yapılan nöbetlerde eklenmektedir. Nöbetlerin ücretlendirmesi saat başına yapılır. Aynı durum devlet hastanelerinde de geçerlidir. Özellikle bayram dönemlerinde yapılan nöbetler saatlik 25-30 TL bazında hesaplanarak oluşturulmaktadır. Maaşa ek olarak ücretler ödenir.

Kıdemli olarak mesleğini yapanların Paramedik maaşları tahmin edeceğiniz üzere daha fazladır. Özellikle on senelik çalışma sonrası olarak maaşlarda ciddi bir artış ortaya çıkar. Verilen ücretler en yüksek 15 bin TL civarına kadar ilerler. Fakat yeni mezunların maaşları buna nazaran oldukça az olacaktır.

Özel Hastanelerde paramadik maaşları tahmini olarak şu şekildedir ;

 • İşe yeni başlamış tecrübesiz paramadik personel maaşı 2022 özel hastaneler için,
 • 6.250 TL ile 6.700 TL aralığındadır. Ek ücretler dahil değildir.
 • Tecrübeli paramadik maaşları özel sektör 2022 rakamları ise;
 • 5 yıl ve 30 yıl arası Paramadik maaşları ise : 6.750 TL – 8.500 TL Arasıdır. Ek ücretler dahil değildir.

Paramedik Maaşları 2023 Devlet Zam Getirdi mi?

Devlet tarafından memur maaşlarına zam belirli dönemlerde (genelde her sene) getirilmektedir. Sağlık sektöründe çalışıldığı üzere Sağlık Bakanlığı tarafından yeni dönemin ücretlendirmesi açıklamıştır. Yalnız sektörde yer alan her meslek kendi içerisinde farklı bir zam oranına tabi tutulur. Paramedikler de son dönemde yapılan zamdan payını almıştır.

Paramedik Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Güncel olarak paramedik maaşları hesaplarken bazı hususları göz önünde bulundurarak hareket etmek de fayda var. Genelde bölüm tercihi yapan kişiler tarafından özellikle özel hastanelerde döner sermaye oranları yüksek tutularak hesaplanır. Burada bir hata söz konusudur. Özel hastanelerde her ne kadar döner sermaye eklense de bu oran genelde sanıldığından düşük olur.

Ortalama olarak maaş hesaplaması; tabii tutulan nöbetler, net maaş, döner sermaye gibi hususların eklenmesiyle elde edilir. Evli olup çocuk sahibi olanlarda genelde buna bağlı olarak ekstra ödeme alacaktır. En net bilgi çalışan kişilerden alınacağı gibi özel hastaneler konusunda her hastanenin farklı sistem oluşturacağını bilmeniz gerekir.

Paramedik Maaşları Döner Sermaye Hesaplama

Paramedik Maaşları Döner Sermaye Hesaplama
Paramedik Maaşları Döner Sermaye Hesaplama

Paramedik döner sermaye hesaplama 2023 yılında bazı temel teknikler kullanarak yapılır. Bu teknikleri kullanarak hesaplama yapabilmek için, rotatif sermayeden yararlanacak personel sayısı ve döner sermayede oluşan rakam ve tutarlarının bilinmesi gerekir. Bunlarla beraber temel gider hesaplamaları da yapılmalıdır.

Genel olarak paramedik rotatif ana para hesaplama aracı kullansanız bile, bu tutarları ve giderlerini bilmediğiniz sürece net rakam elde etmeniz mümkün değildir. Bu konuda çalışmış olduğunuz kurumun muhasebe departmanı ile görüşüp detaylı data almanız gerekmektedir.

Paramedik Nedir?

Paramedik, bir sağlık hizmeti sağlayıcısıdır ve genellikle ambulanslar veya diğer tıbbi hizmetler sunan organizasyonların bir üyesidir. Paramedikler, sağlık meslek lisansına sahip olmayabilirler ancak sağlık hizmetlerini yönetme, bakım verme ve ilk yardım gibi konularda eğitim almışlardır. Paramedikler, yaralanmalarınızı veya acil sağlık durumlarınızı değerlendirir ve gerektiğinde ilaçlarınızı yönetir veya acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda tıbbi ekipman kullanırlar. Paramedikler, genellikle ambulanslarda çalışır ve acil durumlarda hızlı bir şekilde yerine giderek ilk yardım hizmeti sunarlar.

Paramedik Ne İş Yapar?

Sağlık sektöründe çalışan paramediklerin aslında sahip oldukları meslek oldukça kutsal ve kritiktir. Yaptıkları çalışmalar hastane öncesi olarak geçerli olmaktadır. Ambulans ile hastanın hastaneye götürülme sürecinde aktif olarak görev alırlar. Ambulansta çalışanlar aslında meslek olarak ATT ya da Paramedik olarak adlandırılmaktadır.

Kişiler tarafından Paramedik maaşları kadar ne iş yaptıkları da merak konusu olmaktadır. Genel anlamda yaptıkları işlemler arasında:

 • İntravenöz girişim yapma,
 • Hava yolu açma ya da uygulamaları oluşturma,
 • Oksijen desteği sağlamak ya da entübasyon uygulama,
 • Hastayı ‘doğru’ taşıma teknikleri neticesinde ambulansa taşımak,
 • Kişinin yaşam standartlarını ve desteğini uygulamak,
 • Acil durumlar için ya da acil durumlar dışında hastanın naklini gerçekleştirmek,
 • Yarayı hastaneye kadar kapatmak,
 • Basit yaralanmalarda kanamayı kontrol altına almak,
 • Hazırlıksız doğum anlarında anne ve bebeğin sağlığını kontrol altında tutma,
 • Ambulansın içinde en azından hastaneye kadar tıbbi anlamda hazır halde bulunma,
 • En az bir ATT çalışanının ambulans şoförü olması bulunuyor.

  İlgilinizi Çekebilir : Ev İpoteği ile Kredi Nasıl Alınır?

Paramedik Nasıl Olunur?

Paramedik çalışma koşulları ya da Paramedik maaşları hoşunuza gittiyse bu meslek içinde bulunmak adına yapabilecekleriniz belirlidir. Üniversitede sayısal puan alanından yeterli sıralamayı elde etmeniz gerekiyor. İki senelik ön lisans ATT ya da dört senelik Paramedik bölümünü okuyabilirsiniz.

Her iki bölüm temel olarak insan hayatına müdahale etmeyi ve sağlık sektörü içerisinde bulunmayı sağlar. Fakat iki senelik ile dört senelik arasında elbette fark vardır. Bu fark maaşlar kapsamında yansıyacaktır. İki senelik ön lisans mezunu olanlar memuriyetine 12. Kademeden girecektir.

Fakat, dört senelik bölüm mezunu olanların kademesi memuriyette daha yüksektir. Onuncu kademeden memur olduğundan maaşları da artmaktadır. Maaşları dışında atanma süreçleri de değişiktir. İki senelik okuyanlar Ön Lisans KPSS ile sınanır, dört senelik okuyanlar ise Lisans KPSS girişi yapması gerekir. Her iki sınavın soruları farklıdır, atamaları ve atama sayıları da değişiklik gösterir.

Elbette bu bölümden mezun olduktan sonra sadece devlette çalışmak zorunda değilsiniz. Kısa sürede işe girebilmek adına özel hastanelere de başvurabilirsiniz. Son zamanlarda en çok talep edilen ve üniversitede tercih edilen bölümlerden birisidir.

Paramedik Maaşları Yorumları

Paramedik maaşları yorumları 2023 için alt kısımda yorum alanı oluşturduk. Eğer bu konuda soru sormak veya çeşitli bilgiler paylaşmak isterseniz bizlere mesaj gönderebilirsiniz. Konuyu okuyacak olan diğer kişilerde sorduğunuz yada eklediğiniz bilgilerden faydalanabilirler.

“Paramedik Maaşları 2023” üzerine 2 yorum
Yorum yapın