Sansardan Korunma Yolları Güncel En Etkili Yöntemler

Sansar Neden Korkar? Sansardan Korunma Yolları Nelerdir? Kümesi Sansardan Nasıl Koruyabilirim? Sansar Hangi Kokuya Gelmez? Sansar Nasıl Uzaklaştırılır? Tüm detaylar Makalemizde!

Sansardan Korunma Yolları
Sansardan Korunma Yolları

Sansar Neden Korkar?

Pek çok tavuk yetiştiricisinin en çok müzdarip olduğu konulardan birisi sansar saldırılarıdır. Sansarlar özellikle kümes ya da çiftlikler içinde yer alan tavuklara zarar verme ihtimali taşır. Tavuk yetiştiricileri sansardan korunma yolları hakkında bilgi sahibi olmadığında önemli kayıplar yaşayabilmektedir. Özellikle kümese girdiğinizde kafası olmayan tavuklar ya da kokmuş tavuk kafası görülmesi muhtemel bir sansar saldırısı yaşadığınızı gösterir. Sansarların saldırısı diğer saldırılara göre farklılık taşıdığı için sansar saldırısını tanımak oldukça kolaydır.

Sansarlar görünüm özelliklerine bakıldığında sincap benzeri kuyruk özelliğine ve fare kafasını andıran bir şekle sahiptir. Güzel bir renk yapısı taşıyan sansarlar hızlı hareketler ve farklı tavırlar gösterirler. Sansarlar özellikle kanatlı kümes hayvanlarına karşı özel bir ilgi taşırlar. Pek çok kümes ve tavuk çiftliği içinde sansar saldırıları zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bu soruna karşı alınabilecek ilk önlem kümes yerinin en doğru şekilde belirlenmesi olacaktır.

Sansardan Korunma Yolları Nelerdir?

Sansarlar kümes hayvanları açısından risk oluşturabilecek saldırgan bir canlıdır. Sansarlar özelikle sessiz ortamlar oluştuğunda ve gece geç saatlerde ortaya çıkarak sorunlar oluşturabilir. Bu saldırılara karşı önlem almak için sansarlardan korunma yolları çiftlikler içerisinde yetiştiriciler tarafından uygulanmalıdır. Sansardan korunma yollarından ilki tavukların konuldukları alanların doğru biçimde seçilmesidir. Kümeslerin korunmasız ve risksiz alanlarda olması sansar saldırılarına ortam hazırlayabilir.

Kaç tane canlıya bakılacağı ve kalacakları ortamlar düzenlendiğinde ilk olarak bu alanın korunması için çalışmalar yapılmalıdır. Sansarlar çok küçük boşluklardan bile kolaylıkla girebileceği için kümesin çevresi küçük bir canlıyı bile geçirmeyecek biçimde bir tor ile kapatılması fayda sağlayacaktır. Sansarlar zayıf alanları iyi biçimde bulabileceği için kümeslerin korunması iyi bir şekilde kontrol edilmelidir. Bu kaplamalar sansardan korunma yolları arasında önemli bir yeri olsa da sansarların toprağın altından eşerek kümeslere erişimi olabileceği için kaplamalar toprağın altında da yer alacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.

Sansar saldırıları önemli bir sorun olduğundan dolayı saldırılara karşı korumak için bir köpek edinmek pek çok sorunu çözmeye katkı sunacaktır. Sansarlar köpeklerin yer aldığı alanlara çok fazla yaklaşamadığı için iyi bir yöntem olacaktır. Köpek tercihi yapılırken sadece sansar saldırıları önlemek amaçlanmalıdır. Özellikle saldırgan ve çevresine saldıracak köpeklerin farklı sorunlar oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Sansarların oldukça sinsi ve yavaşça hareket eden canlılar olması nedeniyle kümes korumalarına dikkat etmek saldırı tehlikesini ciddi biçimde azaltır. Korunaklı alanların içerisine İran tavuğu türü dahil edildiğinde de bu tavukların özellikleri sayesinde sansar saldırısı karşısında yüksek ses çıkartarak haber verirler.

Kümesi Sansardan Nasıl Koruyabilirim?

Sansar gibi canlıların kümeslere ve çiftliğe karşı zararlarını en aza indirmek amacıyla pek çok farklı strateji bulabilirsiniz. Kümeslere alacağınız birkaç yöntemle tavuklarınızı koruma altına almış olursunuz. Sansardan korunma yolları ile ilgili şu tekniklerden yararlanabilirsiniz:

  • Kümesi sahiplenerek savunacak bir köpek edinmek oldukça yararlı olacaktır. Savunma için güdülenmiş köpekler sansarlara karşı etkili olacaktır.
  • Kümesin çevresel korunmasını sağlamak için taban kısmından başlayarak çevresini tor kullanarak korumaya almak yararlıdır.
  • Gece vakitlerinde güvenli bir kümes ortamı oluşturulmalıdır.
  • Kümes içerisine İran tavuğu yerleştirilebilir.

    İlginizi çekebilir : Lakenvelder Tavuk Özellikleri
Kümesi Sansardan Nasıl Koruyabilirim
Kümesi Sansardan Nasıl Koruyabilirim

Bu yöntemleri kullanarak sansar saldırısı büyük oranda engellenmiş olacaktır. Kümes hayvancılığı ciddi oranda bilgi ve tecrübe gerektiren bir iştir. Tavuklar hakkında bilgi sahibi olunduğu gibi korunma yöntemleri ile ilgili de bilgi sahibi olmak önemlidir. Sansarların zararlı etkilerinden uzaklaşmak amacıyla veterinerlerden yardım isteyebilirsiniz.

Sansardan koruma yolları için kullanılan yöntemler maliyetli görünebilir. Bununla birlikte uygulanacak olan yöntemler uzun vadede tavuklarınıza zarar gelmesini engellediği gibi masraflarınızı telafi etmeyi sağlayacaktır.

Sansar Hangi Kokuya Gelmez?

Sansarları kümeslerden ve tavuklardan uzak tutmanın yollarından birisi de bazı kokulardan yararlanmaktır. Sansarlar bir kümese yaklaştığı zaman hissedecekleri kokular kaçmalarına neden olacaktır. Özellikle sansarlar üzerinde etkili olan kokular kullanıldığında kümeslerden tamamen uzaklaşabilmektedir. Sansardan korunma yolları içerisinde kötü kokular en etkili yöntemlerden biridir. Sansarların etkileneceği kokuları sürekli geldikleri alanlara uygulamak uzaklaşmaları için önemli bir rol oynayacaktır.

Sansar Hangi Kokuya Gelmez
Sansardan Korunma Yolları

Sansarları kaçıran kokuların başında naftalin gelmektedir. Naftalin iyi bir sansar kaçıran olarak bilinir. Naftalinin sansarların en çok yaklaştığı alanlara dökülmesi ile sansarlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Özelikle sürekli hale gelmiş olan sansar saldırıları karşısında kümesinizi kolayca koruyabilirsiniz. Naftalini özellikle kümese yakın yerlerin açıklıklarına ve çevresine dökmek yeterli olacaktır.

Sansar hangi kokuya gelmez sansarları kaçıran kokular arasında uçucu yağlar ve sarımsak birleşimi ile oluşturulan karışımlar yarar sağlar. Sarımsak kokusunun keskinliği ve kullanılacak olan nane yağı ile limon otu yağı gibi uçucu yağlar sansarları kaçırmada başarılı olacaktır. Bu karışımı elde etmek için 1 litre kaynamış suya 2 diş sarımsak eklenir. Bu suyun içine nane yağı eklenerek bu karışım bir sprey içerisine doldurulur. Elde edilmiş karışım kümeslerin yakınına, bazı açık yerlere ve kümesin çevresine günlük olarak sıkılır. Bu karışım sayesinde sansarlar hızlı bir şekilde kümesinizi rahat bırakacaktır.

Sansar Nasıl Uzaklaştırılır?

Sansarların kümeslerden uzak durması ve tavuklara zarar vermemesi için pek çok farklı yol denenebilir. Sansardan korunma yolları arasında yer alan bir köpek edinme, sansarları etkileyen kokulardan yararlanma, çevre düzenlemesi yapma gibi yöntemlerle uzaklaştırmak mümkündür. Bu yöntemler yanında çeşitli dalgalar yayan cihazlar ve ultra sonik cihazlar kümes çevresine yerleştirildiği zaman sansarları uzaklaştırmada yararlı olabilir.

Çatıdaki Sansardan Nasıl Kurtulurum?

Sansarların en çok yaklaştığı alanlar arasında çatılar yer almaktadır. Kümes ve çiftliklerin çatıları ile evlerin çatılarında sansarlar yer edinerek gece geç saatlerde ve sakin durumlarda kümeslere saldırmaktadır. Çatılarda yer alan sansarlardan uzaklaşmak zor olsa da bazı yöntemleri deneyerek kurtulmak mümkündür. Öncelikle çatılar üzerinde yer alan boşluklar ve bazı alanlar kapatılmalıdır. Bunun yanında çatıların üzerine sansarları rahatsız eden kokular dökülebilir. Bunun yanında bazı saatlerde ses yapıcı cihazlardan yararlanıldığında sansar saldırıları sona etmektedir.

Sansar Neden Tavuk Öldürür?

Sansarlar yapıları ve sahip oldukları özellikleri nedeniyle kümes hayvanlarına özel bir ilgi duymaktadır. Kümes hayvanları dışında sansarlar bazı sürüngenleri, kuşları ve küçük canlıları tüketmekten de hoşlanır. Sansarların bulunduğu yakın çevrede kümes ve çiftlik gibi alanlar varsa bir sansar saldırısı ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle sansarlar tavukların başlarını kopararak öldürür. Kümes ve çiftlikler için gerekli önlemler alınmadığı zaman sansarlar büyük zararlara neden olabilir. Bu nedenle sansardan korunma yolları yetiştiriciler tarafından sıklıkla kullanılır.

Sansardan Korunma Yöntemleri Videolu Anlatım

YouTube video

Kaynak Video Linki

Yorum yapın