Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar? 2022 Güncel

Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar Çiftliklerde beslenen pek çok tavuk genellikle her gün yumurtlar. Bununla birlikte yumurtlamalarını etkileyen önemli faktörler bulunmaktadır. Yumurta tavukçuluğu yapan pek çok kişi tavuklar ayda kaç kez yumurtlar sorunu ile ilgilenmektedir. Özellikle yumurta verimi oldukça önemli olduğundan tavukları etkileyebilecek koşulların düzenlenmesi gereklidir. Ancak tavuklardan pek çok yetiştirici her zaman aynı verimi beklemektedir. Yumurta verimi bulunulan mevsim, tavukların özellikleri ve cinsi gibi faktörlere göre değişkenlik gösterir.

Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar? 2022 Güncel
Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar? 2022 Güncel

Tavuklarda Yumurta Verimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tavuklar cinslerine göre değişkenlik göstermekle birlikte her zaman eşit düzeyde verim beklemek doğru değildir. Yumurta verimini ve tavuklar ayda kaç yumurta yaparlar konusu büyük oranda tavuk yetiştiricisinin gösterdiği tutumla ilgilidir. Özellikle kış mevsimi tavukların verimlerinde düşüklük yaşandığı dönemlerden birisidir. Bu dönemde yetiştiriciler farklı araştırmalar ve arayışlar içerisine girerek yumurta verimini artırmayı hedefler. Dış faktörleri düzenleyerek yumurta verimi belli ölçülerde artırılabilirken tavukların tüy dökme mevsimleri ya da ırklarının temel özelikleri nedeniyle sınırlı etkiler elde edilir.

Tavuklar ayda kaç yumurta yapar sorusuna net bir cevap vermek zor olsa da normal koşullar altında ayda 20-25 adete kadar yumurtlama beklenmektedir. Beslenme ve ortam koşulları sayesinde yumurta sayısı her gün 1 adete kadar yükselebilmektedir. Tavukların yumurta üretmeleri üzerinde etkili olan temel ve yanal pek çok faktör söz konusudur. Bu faktörler tavuklara ve ortama göre farklı oranlarda etki eder.

Tavukların yumurta verimi üzerinde şu faktörler etkide bulunur:

 • Tavuğun mensup olduğu ırk, yaş ve diğer özellikleri,
 • Tavukların bulunduğu ortamın sıcaklık, nem, ışık, temizlik, folluk ve yemlik gibi unsurlarının düzenlenmiş olması,
 • Tavukların sağlıklarına ve hastalıklarına dikkat edilerek bakılması,
 • Tavukların kendi özelliklerine göre ve çevresel şartlara göre beslenmesi bu faktörlerden yalnızca birkaçıdır.

Bu faktörlerden bazıları yumurta yetiştiricisini ilgilendirirken bazıları tavuğun kendi özellikleri üzerinden etkilenmektedir.

Cinslerine Göre Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yaparlar?

Cinslerine Göre Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yaparlar
Cinslerine Göre Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yaparlar

Tavuklar ırklarına göre oldukça farklı yumurta verimine sahiptir. Bazı tavuklar taşıdıkları özellikleri nedeniyle yüksek düzeyde verim verirken bazı türlerde ortalama ya da az düzeyde yumurta almak söz konusu olabilir. Brahma cinsi tavuklar yıllık ortalama 130 adet yumurta verirken Blue Australorp cinsi tavuklar 250 adet yumurta verebilmektedir. Bu verim düzeyleri yetiştiricinin sağlıklı ortamlar oluşturması ve optimum koşulları gerçekleştirmesi ile mümkün olacaktır. Tavuklar ayda kaç yumurta yapar sorusuna cinslerine göre yanıt vermek yetiştiricilerin fikir edinmeleri için yararlı olacaktır.

Tavukların verimleri üzerinde etkili olan faktörlerden birisi soğuğa dayanıklı olmalarıdır. Yılda en çok yumurta verimine sahip olan tavuk ırkları Ligorin, Lojman ve Atak-S cinsi tavuklardır. Bu tavuklar yılda ortalama 320 – 330 civarında yumurta üretimine sahiptir. En çok yumurta veren tavuk cinsleri bu tavuklardır. Soğuğa karşı güçleri en yüksek olanlar ise Brahman, Blue Australorp, Ameraucana ve Easters Egger tavuk cinsleridir.

Günümüzde yumurta yetiştiricisi olan pek çok kişi az yem verme ile çok verim elde edilebilecek tavukları çiftliklerine dahil etmektedir. Özellikle Hollanda cinsi tavuklar az yemle beslenmesine rağmen yüksek verim elde edilir. Ligorin cinsi tavuk bu özelliğe sahiptir. Pek çok yetiştirici ise tavuklar için iyi ortamlar sağlamakta zorlanır. Bu durumda da kötü koşullara adapte olabilen tavuk cinsleri daha çok tercih edilir. Rhode Island Red cinsi Amerikan tavuğu kötü çiftlik koşullarında bile iyi verim elde edilebilecek tavuklardan biridir.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri Hangisidir?

Yumurta yetiştiriciliği alanında başarılı olmak isteyen kişiler özellikle tavukların özelliklerine ve cinsleri arasında oluşabilecek farklılıklara hakim olmalıdır. En çok yumurta veren tavuklar çiftliklere dahil edildiğinde daha çok kar marjı işletmelere yansımaktadır. Tavuk cinsleri farklı özellikleri nedeniyle ortam istekleri, ihtiyaç duyduğu temel maddeler ve mizaç özellikleri farklılık gösterir. Bu nedenle bulunulan bölge ve çiftlik koşulları sağlanabilecek tavuklar tercih edilmelidir.

Tavuklar ayda kaç yumurta yapar sorusu için türler arasında önemli farklılıklar olsa da yumurta verimi yüksek olan tavuklar 200 üzerinde yumurta üretebilir. Bu tavuklar arasında şu cinsler yer alır:

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri Hangisidir
En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri Hangisidir
 • Ligorin Tavuğu : ayda en çok yumurta veren tavuk olarak bilinmektedir. 25 – 30 arası yumurta vermektedir.
 • Lohman Brown tavuğu : aylık 20 – 25 arası yumurta vermektedir.
 • Rhode Island Red tavuğu: Amerikan cinsi olan bu tavuk ayda 15- 20 arasında yumurta vermektedir.
 • Nick Brown Tavuğu : ayda 20 25 arasında yumurta vermektedir.
 • Amrock Tavuğu : ayda 20 – 23 yumurta vermektedir.
 • Atak-S, : Atak tavuğu ayda 20 – 25 arasında yumurta yapmaktadır.
 • New Hampshire Tavuğu : ayda 10 – 13 arasında yumurta verirler.
 • Bielefelder tavuğu: ayda ortalama 15 – 18 arası yumurta verir.
 • Blue Australorp, : Australorp tavuğu ayda 20 – 22 arasında yumurta vermektedir.
 • Ameraucana bu türler arasında sayılabilir.

Bu tavuk cinsleri yumurta verimi açısından önemli olsa da sunulan koşulların özellikleri yumurtlama üzerinde etkili olur. Yemlik ve sulukların düzenli biçimde temizlenmesi, tavukların güneşin ilk ışıklarından yararlanması sağlanması, yem takviyeleri yapılması ve takip çizelgeleri oluşturulması, tavuk sağlığının düzenli biçimde kontrol ettirilmesi dikkat edilmesi gereken diğer noktalardır.

Tavukların bazı dönemlerde yaşadıkları ısı stresi gibi durumların önüne geçilebilmesi için yapılacak olan ortam düzenlemeleri tavuklar ayda kaç yumurta yapar sorusundaki yumurta adetlerinin artmasına katkı sağlayacaktır. Besiciler yüksek yumurta verimi elde etmek amacıyla öncelikle tavukların temel enerjilerini karşılamaları için yem tercihlerini iyi yapmaları gerekir. Yapay yem kullanımı arttığı zaman verim bir miktar artsa da yumurtanın besleyici özelliği ve kabuk direnci azalmaktadır.

YouTube video
Youtube Linki : https://www.youtube.com/watch?v=6EY0OtmsiBc

3000 Tavuk Günde Kaç Yumurta Yapar?

3000 Tavuk Günde Kaç Yumurta Yapar sorusunun cevabı tavuk cinslerine göre değişmektedir. 3000 Tavuk ortalama olarak 2000 – 2500 arasında yumurta yapmaktadır.

1000 Tavuk Günde Kaç Yumurta Yapar ?

Tavuk ırklarına göre sayılar değişiklik gösterse de 1000 tavuk günde 800 – 900 arasında yumurta yapmaktadır.

Köy Tavukları Yılda Kaç Yumurta Yapar?

Köy Tavukları Yılda Kaç Yumurta Yapar? : Tavuklar cinsinden cinsine değişiklik gösterdikleri için bir tavuk yılda 150 – 180 arası yapan cinside mevcuttur, 320 – 340 arası yapan cinsleri de mevcuttur.

Gezen Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar?

Gezen Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar? gezen tavuklar cinslerine göre ayda ortalama 15 -30 arasında yumurta yapmaktadırlar.

Yorum yapın