Tavuklarda Ayak Mantarı

Tavuklarda Ayak Mantarı, Tavuklarda Ayak Mantarı Neden Olur? Tavukların Ayağındaki Mantar Nasıl Geçer? tavuklarda ayak mantarı rahatsızlığı tüm detayları makalemizde!

Tavuklarda Ayak Mantarı 2022
Tavuklarda Ayak Mantarı 2022

Kümes hayvanları arasında hastalıklar sıklıkla meydana gelebilmektedir. Ortaya çıkan hastalıklar bulaşıcı olabileceği gibi tavukların genel sağlığını ve yumurta verimlerini ciddi biçimde düşürebilir. Özelikle oluşan hastalıklara karşı önlem alınmadığında tavuk ölümleri, yumurta bozulmaları, hayvanlar arasında yayılma gibi sorunlar yaşanır. Tavuklar arasında ayak mantarı sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasındadır.

Ayak mantarı tavuklar üzerinde hızlıca gelişen ve yayılan bir hastalıktır. Tavukları ciddi şekilde etkilediği gibi dolaylı biçimlerde tavuk etine ve yumurtaya etki eder. Kümes içerisinde ayak mantarı ile karşılaşmak ciddi sorunları meydana getirebilir. Özellikle hijyenik olmayan kümes koşulları nedeniyle mantarlar tavukların karşılaştığı temel problemler arasına girmiştir.

Tavuklarda Ayak Mantarı Neden Olur?

Tavuklarda Ayak Mantarı Neden Olur?
Tavuklarda Ayak Mantarı Neden Olur?

Tavuklarda ayak mantarı gelişimi pek çok farklı sebepten kaynaklanabilir. Ayak mantarı tavukları oldukça rahatsız ettiği gibi yürümelerine ve hareket etmelerine engel teşkil etmektedir. Ayak mantarının temel oluşum nedeni hijyenik olmayan kümes koşullarıdır. Kümesin uzun süreler boyunca temizlenmemesi, nemli bir kümes ortamı oluşması ve pek çok farklı canlının kümes içine girmesi gibi nedenlerle ayak mantarı gelişebilmektedir.

Kümeslerin uzun süre temizlenmemesi nedeniyle tavuk dışkılarından kaynaklanan pek çok bakteri ve mikroorganizma çoğalmaktadır. Kümesin zemininin uzun süre temizlenmemesi nedeniyle mikrop gelişimi üst düzeylere ulaşmaktadır. Bu nedenle de kümesler sıklıkla temizlenmeli ve farklı dezenfektan ürünlerden yararlanılmalıdır.

Kümeslerde karşılaşılan sorunlardan birisi de nemli bir ortamın olmasıdır. Tavuklarda ayak mantarı gelişmesinde kümesin dış koşullara karşı korunaklı olmaması büyük bir etkendir. Özellikle yağmur ve kar gibi olumsuz hava koşullarına karşı kümesler korunaklı değilse kümeslerin nemli olması sorunu oluşabilir. Özellikler nemli ortam bakteri ve mikropların tavuklara etki etmesine ortam hazırlar.

Tavukların Ayağındaki Mantar Nasıl Geçer?

Tavukların Ayağındaki Mantar Nasıl Geçer
Tavukların Ayağındaki Mantar Nasıl Geçer

Tavuklarda ayak mantarı oluştuğunda tavukların verimlerini ciddi oranda düşürmektedir. Ayak mantarı geliştiği zaman özellikle tavukların hareket kabiliyetlerini ciddi biçimde etkiler. Ayağın tahriş olması ve yaralanmalar yaşanması nedeniyle tavuklarda genel bir huzursuzluk durumu oluşur. Rahat yürüyemeyen tavuklar bu rahatsızlıkları nedeniyle diğer tavukları da etkiler. Ayak mantarı gelişmesi aynı zamanda tavukların metabolizmaları üzerinde de etkili olur. Özellikle yumurtalarda çeşitli şekil ve içerik bozulmaları meydana gelebilir. Toksik maddelerin meydana gelmesiyle tavuğun derisi, midesi ve genel sağlığı etkilenir.

İlginizi Çekebilir : Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar?

Tavuklarda ayak mantarının geçmesi için bir veteriner hekim kontrolü gerekli olabilir. Özellikle farklı sorunların da meydana gelebileceği düşünülerek kontrol edilmeden tedavi edilmeye çalışılması olumsuz sonuçlara yol açabilir. Özellikle ayak mantarı için fiziksel müdahaleler ve hekim tavsiyesine göre farklı yöntemler denenebilir.

Tavuk Ayaklarında Mantar Tedavisi?

Tavuk ayağı mantar tedavisi için takip edilmesi gereken birçok yol vardır. Öncelikle ayak mantarının hangi tavuklarda ve hangi kümeslerde olduğu tespit edilmelidir. Kümesler içerisinde soruna neden olabilecek durumlar ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılmalıdır. Kümesler özelikle 1-2 ayda bir farklı kimyasallar ve dezenfektan ürünleri kullanılarak hijyenik ortam sağlanmalıdır.

Ayak mantarı tedavisi için veteriner hekimler bazı ilaçlar, iğneler ya da destekler sunabilir. Ayak mantarının geçmesi için veteriner hekimin sunduğu tedavi sürekli biçimde uygulanmalıdır. Önerilen ilaçlar düzenli şekilde kullanıldığında 10-15 gün içerisinde iyileşmeler başlayacaktır. Tamamen iyileşme genellikle 1 aydan erken olmaz. Bununla birlikte tavuk yetiştiricisinin hastalığa karşı tutumu tedavi sürecini etkileyecektir. Ayak mantarı önemsenmediği ve tedavi altına alınmadığı zamanlarda ciddi deri problemleri tavuklar arasında yaygın hale gelmektedir. Deri hastalıkları ise yumurta verimi ile birlikte tavukların sağlık durumlarını risk altına sokar.

Hastalığı taşıyan tavukların tedavilerinin farklı bir kümeste devam edilmesi tedavinin etkilerini artıracaktır. Tedavi boyunca ayak mantarı taşıyan tavuklarla diğer tavukların aynı kümeste olması hastalığın çoğalmasını artırabileceği gibi tedavinin kolay biçimde yürütülmesini de engeller. Farklı bir kümeste tavukların ilaçlarına devam edilmesi, tedavi boyunca iyi bir şekilde beslenmesinin sağlanması, sularının sık sık değiştirilmesi tedavinin önemli bir parçasıdır.

Tavuk Ayak Mantarlarına Ne İyi Gelir?

Tavuklarda ayak mantarı hijyenik olmayan koşullar ve nemli alanlardan kaynaklanır. Ayak mantarlarının oluşmasının engellenmesi için kümesler sıklıkla temizlenmeli ve kimyasallarla bakteri ve mikroplar öldürülmeye çalışılmalıdır. Kümeslerin tavuklar için optimum koşullarla meydana getirilmesi tedavinin önemli bir parçası olacaktır. Tavuk ayak mantarları için kümeslere kireç uygulaması yapılarak hijyen sağlanabilir. Kireç kümesler içerisinde hastalıkların gelişmesini ve artmasını ciddi oranda azaltır.

Tavuklarda ayak mantarına iyi gelecek yöntemlerden birisi de tavukların yemlerine ve beslenmelerine dikkat etmek gelir. Ayak mantarı oluşan tavuklara farklı vitamin ve gıda takviyeleri yapmak iyi bir sonuç oluşmasına katkı sağlayacaktır. Veteriner tavsiyesine göre hastalığa sahip olan tavuklarla birlikte önlem olarak diğer tavuklara da bu destekler sağlanabilir. Ayak mantarı için tavuğun derisinin temiz tutulmaya çalışılması ve tedavi devam ederken hijyenik ortamların olması önemlidir. Ayak mantarı yaşayan tavukların tedavi süresince kümesten dışarıya çıkmaları sağlanırsa tedaviye daha kolay tepki gösterirler. Ayak mantarları hareket kısıtlaması yaşanmasına neden olduğundan ilaç tedavileri sonuçları alınırken dışarıda yürümeleri süreci hızlandıracaktır.

Tavuklarda Ayak Mantarı Tedavisi Videolu Anlatım

YouTube video
Video Kaynak Linki
Yorum yapın