Yurt Dışına Para Göndermek

Yurt dışına para göndermek, her bireyin zaman-zaman ihtiyaç duyduğu işlemler arasında yer almaktadır. Güncel olarak oldukça fazla sayıda yurt dışına para gönderme yöntemleri mevcuttur. Fakat bu yöntemler kapsamında bireylerden oldukça fazla komisyon istenmektedir. Yurt dışına para göndermek, uzun zamandır güven olanağı kapsamında bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Zira internet ortamı, belirli yaş ortalamasının üstü bireylere güven olanağı sunmamaktadır.

Fakat online işlemler çerçevesinde bazı siteler, hizmetleri kapsamında günümüz bankalarından daha güven verici olmaktadır. 2022 yılı içerisinde yurt dışına para göndermek için gönderilen ücretin neredeyse ortalama %1-i komisyon olarak alınmaktadır. Peki Yurt dışına, belirtilen rakamın altında komisyon ücreti ile para gönderimin mümkün olduğunu söylesek? İnanılması zor gibi gözükse de dijital dünyanın olanakları, günü-günden daha da fazla bizleri, şaşırtmaya devam ediyor.

PTT Yurtdışı Para Gönderme

İnanılması zor gibi gözükse de PTT kapsamında UPT (ucuz para transferi) güncel olarak para transferi çerçevesinde düşük komisyon alan kurumlardan biridir. Genel olarak UPT, gönderim ücreti niteliği çerçevesinde bireylerden ortalama %0,5 komisyon almaktadır. Ayrıca UPT yöntemi kapsamında karşı tarafa para göndermek için illa ibana da gerek olmamaktadır. Zira karşı tarafın isim ve soy ismi, bireyin para gönderebilmesi açısından yeterli olmaktadır.

Genel olarak belirtilen hizmet çerçevesinde PTT, mesai saatleri içerisinde, her daim, ihtiyaç duyulan işlemleri gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda PTT yurt dışına para göndermek, UPT kapsamında hem çok az zamanınızı almakta hem de gönderdiğiniz para, oldukça kısa sürede karşı tarafa ulaşmaktadır.

PTT Yurtdışı Para Gönderme
PTT Yurtdışı Para Gönderme

Western Union Para Gönderme Ücreti / Yurt Dışına Para Göndermek

Genel olarak yurt dışına para göndermek denildiği zaman, ilk akla western union gelmektedir. Fakat her kes tarafından kullanılmasına bakmayarak, western union, yurt dışına para gönderme işlemi kapsamında neredeyse en çok komisyon alan kurum olmaktadır. Western unionun yüksek komisyon stratejisi kapsamında, gönderilen ücret ne kadar fazla olursa alınan komisyon da o kadar artmaktadır. Örneğin:

 • Yurt dışına 1000 TL göndermek sonucu – 100 TL
 • Yurt dışına 10000 TL göndermek 1000 TL ve s.
Western Union Para Gönderme Ücreti
Western Union Para Gönderme Ücreti

Çoğu birey, belirtilen yöntem kapsamında, işlemlerini güven olanağından dolayı yürütmektedir. Dolayısıyla başka düşük ve güvenli yöntemlerin varlığından haberdar olmamaları, fahiş fiyatlar kapsamında işlem gerçekleştirmelerine olanak sağlamaktadır.

Yurtdışına Para Gönderme En Ucuz

Yurt dışından Türkiye’ye para göndermek veya Yurt dışına para göndermek işlemleri kapsamında en ucuz yöntem, Wise yöntemi olmaktadır. Genel olarak Wise ile para göndermek o kadar kolay ki karşı tarafın herhangi bir şey yapmasına bile gerek kalmıyor. Her şeyden önce bireyin, Wise üzerinde hesap açması gerekmektedir. Hesap açtıktan sonra bireyin, sırayla yapması gereken işlemler, bu şekilde olmaktadır:

 • İlk önce birey ne kadar para transfer etmesi gerektiğini belirtmelidir.
 • Daha sonra birey, ne tür para transferi gerçekleştireceğini belirtmelidir. Şayet para bir banka hesabına gönderiliyorsa, birey bireysel transfer gerçekleştireceğini belirtmelidir.
 • Belirtilen işlemleri yaptıktan sonra bireyden istenen bilgiler doldurulmalıdır. Zira bireyden istenecek bilgiler (adres ve b. tarzda) kapsamında Wise, finansal düzenlemelere uyumluluk sağlamayı amaçlamaktadır.
 • Son aşamada alıcının hesap bilgilerini belirtmelisiniz. Şayet bireyin elinde karşı tarafın hesap bilgisi yoksa, o zaman ya Wise hesabı ya da bireyin e-postası, para gönderim işleminin başarı ile sonuçlanmasına olanak sağlayacaktır.
 • Tüm bilgileri belirttikten sonra en önemli aşama olan, transfer türünü belirlemelisiniz. Genellikle çoğu birey tarafından tercih edilen transfer türü, banka hesabınızdan yapılan transfer olmaktadır. Bunun için internet bankacılığı vasıtasıyla, parayı Wise-a göndermeniz yeterli olacaktır.
 • Belirtilen işlemlerin sonunda, sürecin her aşaması kapsamında hem gönderici hem de alıcı detaylı bilgilendirilmektedir.
Yurtdışına Para Gönderme En Ucuz
Yurtdışına Para Gönderme En Ucuz

Genel olarak Wise, bireylerden para gönderim işlemi kapsamında, oldukça düşük komisyon ücreti almaktadır. 2022 yılı itibariyle Wise, güncel olarak bireylerden, 1000 Euro gönderimi kapsamında 0.28 Euro gibi çok düşük komisyon almaktadır. Genel olarak belirtilen komisyon tutarı, banka hesabınızdan Wise hesabına para gönderimi gerçekleştirdiğiniz zaman geçerli olmaktadır.

Yurtdışına Para Göndermek Konusu Kapsamında Sıkça Sorulan Sorular

KrediLogo

Genel olarak yöntem niteliği, karşı tarafın parayı alması kapsamında yaşayabileceği olası sorunlar ve b. etkenler bireylerin işlem kapsamında çeşitli sorular sormasına olanak sağlamaktadır. 2022 yılı kapsamında Yurt dışına para göndermek konusu çerçevesinde bireylerin sıkça sorduğu sorular, bunlardır:

 • Swift Masrafı ne kadar?

  Genel olarak belirtilen yöntem kapsamında ücretlendirme, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda Türkiye’den para gönderimi kapsamında bireyin 17 Euro ödemesinden ziyade parayı karşı tarafta alan birey ise 27 Euro ödeyebilmektedir.

 • Yurt Dışına TL Gönderilebilir mi?

  Genel olarak TL-nin yurtdışındaki bankalara gönderimi, herhangi bir kısıtlama olmaksızın serbest bir işlem olarak nitelendirilmektedir.

 • Yurt Dışından Gelen Paranın Vergisi Var mı?

  Yurtdışından gönderilen paradan herhangi bir vergi alınmamaktadır.

 • Yurt Dışından Türkiye’ye Para Transferi Kaç Gün Sürer?

  Genel olarak bankalar kapsamında yapılan para transferi işlemleri, ortalama 3 gün içerisinde sonlanmaktadır.

Yurt dışına para göndermek, belirtilen hususlar kapsamında en ucuz ve en kullanışlı yöntemler eşliğinde yapılabilmektedir. 

Yurt Dışına Para Gönderme En Ucuz Yöntem Videolu Anlatım

YouTube video
Yorum yapın